2.Mahmut Türbesi

Bu türbe İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Çemberlitaş’da Divanyolu Caddesi üzerinde yer alır. Bu türbe 2.Mahmut öldüğünde yerine geçen oğlu Abdülmecit tarafında yapılan türbedir.

2.Mahmut Türbesi Nerede

1839 yıllında 2. Mahmut vefat edince oğlu Abdülmecit babası için ona uygun bir türbe yapmaya karar verir. Bunun için önemli iki kişiyi görevlendirir. Mimar Ohannes ve Boğos Dadyan kardeşlere bu görevi verir. Arazi tahsisi içinde 2. Mahmut’un çok sevdiği kız kardeşi Esma Sultan tarafında tahsis edilmiştir. 1840 yıllında kocaman bir aile mezarlığı inşa edilmiştir. Bu türbe daha sonra ölecek birçok Osmanlı ailesindeki kişiler içinde bir yer olacaktır. Türbede toplam 11 sanduka bulunmaktadır.

2.Mahmut Türbesi.

Türbe sekizgen planlıdır. Türbenin ön bölümü cadde üzerine taşmış ve buraya birkaç basamak merdiven yerleştirilmiştir. Yanına da bir çeşme inşa edilmiştir.  Türbe beyaz mermerlerle kaplanmıştır.

2.Mahmut Türbesi İstanbul

Yolunuz buraya düşerse gelip bu türbeyi ziyaret etmelisiniz. Yerli ve yabancı birçok kişi bu türbeyi ziyaret etmeye gelir. özellikle ramazan ayında burada birçok kişiyi bulabilirsiniz.

2.Mahmut Türbesi

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here