8 mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Bildiğiniz gibi bugün 8 mart Dünya Kadınlar Günüdür. Başta Annem olmak üzere dünyadaki bütün emekçi kadınların Kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

8 mart Dünya Kadınlar günü

Öncelikle bu kadınlar günü nedir. Ne zamandan berri kutlamaya başlandı. Neden 8 mart tarihi bunlara cevap bulalım.  Dünya kadınlar günü ilk başta dünyada 1800’lü yılların başında gündeme gelir.  O tarihte ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan 40.000 kadın daha iyi bir hayat yaşamak için mücadele edip greve başlamışlardır. Ancak polisler emekçi kadınlara saldırıp fabrikaya kilitlemişler. Daha sonra fabrikada çıkan yangın sonucunda 120 kadın yangında hayatını kaybetti. Bu olay uzun yıllar dünya gündemine oturdu.  Birleşmiş milletler bugünü yani 8 Martı Uluslararası bir gün olarak kabul etmiştir. Ülkemizde ise ilk kez 1921 yıllında kutlanmaya başlandı. 1975 yıllında ise tam anlamı ile ve her yıl düzenli olarak kutlanmaya başlandı. Artık kapalı alanlara sığmaz oldu. Her gün büyüyerek sokaklara taşıdı. Her 8 Mart çeşitli etkinlikler ile başta ülkemiz olmak üzere birçok ülkede kutlanmaktadır.

8 mart Emekçi kadınlar günü

Kadınlar bizim inancımız İslam dininde de önemli bir yer tutulmuştur. Zira ayetle sabit olan Cennet annelerin ayakları altındadır. Sözü bile kadınların ne derece değer verdikleri anlaşılmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(s.a.v) Veda hutbesinde kadınlar size Allah’ın  emanetidir. Diyerek kadınlara verilen değeri insanlara göstermiştir. Kadın İslamda ikinci planda değil aksine ilk planda tutuluyor. Kadın İslam’da Ana’dır.

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesinde söylediği söz
Hz. Ali’nin kadınlar hakkında söylenmiş bir sözü

Kurtuluş savaşı yıllarında kadınlar bağımsızlığımızın kazanması için büyük çaba harcamışlardır. Gerek Nene Hatun gibi erkeklerden önce düşmana saldırmış. Gerek cephe arkasında durarak askerlere moral motivasyon vermişlerdir. Gerekse evlatlarına kına yaparak ülke için kurban ettiklerini göstermişlerdir. Cumhuriyet kurulduğunda Ulu önder Mustafa kemal Kadınlar ile ilgili birçok hakkı diğer bütün ülkelerden önce vermiştir. Bunun en güzel örneği Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiş olmasıdır. Yine Atatürk’ün kadınlar ile ilgili yüzlerce sözü bulunmaktadır.

Atatürk’ün Hakkında Sözleri

Kadın günümüzde nasıl bir tablo içindedir dersek bu sorunun cevabı gerçekten zordur. Çünkü kadınla 21. Yüzyılda hala gereken değer verilmiyor. Her gün haberlerde kadınlar ile şiddet haberleri duymaktan bıktık. Kadınlar hala iş hayatına yeteri derecede katıldığını söylemek zor. Ülkemizde kadına şiddet gün geçtikçe artmaktadır. Bunun artmasında yüzlerce sebep yatıyor olabilir. Bunları artık gündeme alıp bu kadına karşı düşmanlığı yok etmemiz lazım. Gerek iş dünyasında gerek diğer alanlarda kadınları ön plana çıkarmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Sözümü Rahmetli Neşet Ertaş’ın Bir sözü ile Bitirmek istiyorum. ‘Kadınlar insandır. Biz erkekler ise insanoğlu’ ünlü ozanımız burada her şeyi özetlemektedir.

Ünlü Yazarımız kadınların ne olduğunu çok güzel özetlemiş

Son olarak kadınlara karşı sevgi ve saygımızı göstermek için ya da kadınlar ile ilgili sorunları konuşmak için 8 Martı beklememeliyiz. Kadınlar her an hatırlanmalı. Her an sevgi ve saygıyı onlara göstermeliyiz. Onlar her zaman ve her şeyin en iyisini hak ediyorlar.

Emekçi Kadınlar

Göz at;

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Nerede, Hangi Ülkede Resmi Tatildir?

4 YORUMLAR

  1. Çok güzel bir yazi kaleme almissiniz. Elinize sağlık. Sizin vasıtanızla bende butun dünyadaki kadınlar gününü kutluyorum….

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here