Abdal Köprüsü

Bursa ilimizde bulunan ve bugüne kadar hiçbir özgünlüğünü kaybetmeyen Abdal Köprüsünü sizlere dilimiz döndükçe anlatmaya çalışacağız.

Bursa Abdal Köprüsü

Bu köprü Nilüfer çayı üzerinde 1669 yıllında bir tüccar tarafında inşa edilmiştir. Bu tüccar bu yörede tüccarlık yaparken bu Çay’ı sürekli kullanmak zorunda kalıyordu. Gözlemlerine göre yöre halkının da karşıya geçmek için zorlandıklarına şahit oldu. Bunun üzerine Abdal Çelebi adlı tüccar bir köprü yapmaya karar verir. Nilüfer Çayı üzerinde köprüyü inşa eder. Köprünün ayakları 2,60-3,60 metre arasında değişen uzunluğu ile su seviyesinde yaklaşık 4,90 metredir. Bu köprü taşıtlar geçip buraya zarar verdiği için 1978 yılında taşıt trafiğine kapanıp sadece yaya yolu olarak kullanmıştır. Bu köprü zamanla birçok kez onarımdan geçilmiştir. Kaybolan köprünün gözleri tekrar ortaya çıkarılmıştır. İlk günkü özgünlüğü ile dimdik ayakta durmayı becermiştir.

Sonuç olarak yolumuz düşerse bu tarihi köprüyü ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz…

Abdal Köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa ilimizde bulunan Acemler ile Hürriyet istiklal mahalleri arasında bulunan tarihi eski Mudanya yolunun geçtiği yerde bulunur. Buraya şahsi aracınızla tabelalar yoluyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Abdal Köprüsü
Abdal Köprüsü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here