Kırşehir Aflak Baba Kümbeti Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırşehir ilimizin Mucur İlçesine Bağlı Altınyazı Köyünde bulunan  Aflak Baba Kümbeti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Kırşehir Aflak Baba Kümbeti

Mucur ilçesinin 10 km doğusunda bulunan Altınyazı Köyü eskiden Aflak olarak bilinirdi. Bu köyde yaşayan derviş veya halk arasında erimiş olarak bilinen Aflak baba diye biri yaşıyordu. Bu derviş köye birçok hizmette bulunmuştur. Ölünce halkın desteğiyle küçük bir türbe şeklinde bir mezar yapmışlar. Daha sonra bu mezar yıkılıp yığın taş haline gelmiştir. 1968 yıllında Selçuklu mimarisine uygun yeniden bir kümbet inşa ediyorlar. Bu kümbet sekizgen yapılı olup kesme taş kullanılarak yapılmıştır. içten kube dıştan külahla örtünen yapı tamamen yenilenmiştir. Bu türbe yöre halkının çok ilgisini çekmektedir. Buranın oğlan üstü bir yer olduğuna inanılır. yapılan dileklerin kabul olduğunu söylerler. Buraya gelenler dilekte bulunup dua ettiklerine şahit oluyorsunuz. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir. Sonuç olarak sizin de yolunuz düşerse muhakkak sizi de buraya bekliyoruz. Gelip görüp kendiniz karar verebilirsiniz.

Aflak Baba Kümbeti Nerede?

Aflak Baba Kümbeti, Kırşehir’in Mucur İlçesine Bağlı Altınyazı Köyünde bulunur.

Aflak Baba Kümbeti Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla Kırşehir merkez-Mucur İlçesi- Altınyazı Köyü güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ya da Kırşehir merkezden Mucur’a giden servislerle ilçe merkezine ulaşılır. Buradan Altınyazı köyüne dolmuşlarla kümbete ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aflak Baba Kümbeti
Aflak Baba Kümbeti

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here