Afrodisias Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Aydın ili, Karacasu ilçe sınırında bulunan Afrodisias Antik Kenti, M.Ö.1 .yüzyıl sonlarında kurulan antik kent döneminin en önemli kentlerindendir.

Çeşitli hükümdarlıklar zamanında kullanılan antik kentte günümüzde bulunan gezilecek yerler şunlardır:

Göz at ;

 1. Karacasu Gezilecek Yerler
 2. Karacasu Afrodisias Antik Kenti
 3. Karacasu Afrodisias Müzesi
 4. Karacasu Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 5. Aydın Gezilecek Yerler
 6. Aydın’da Gezilecek 10 Yer
 7. Aydın Gece Hayatı
 8. Ege’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer
 9. Aydın Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 10. Aydın Otelleri ve Aydın Otel Fiyatları

Tiyatro: Roma Döneminde 7 bin seyirci kapasitesine uygun olarak iki bölüm şeklinde inşa edilmiştir. Günümüzde mevcut olan tiyatro görkemli yapısı ve manzarası ile büyüleyici bir güzellik oluşturmaktadır. Tiyatro bölümünün hemen yanında agora ve Afrodit Tapınağı yer almaktadır.

Afrodit Tapınağı: Antik kentin en önemli yapılarındandır. M.Ö. 1. Yüzyıl sonlarında yapılan tapınak M.S. 500 yıllarında tapınak Hıristiyan Kilisesine çevrilmiştir. Günümüze kadar ulaşan tapınak görülmesi gereken eserlerdendir.

Hadrian Hamamı: M.S. 2. Yüzyılda Roma İmparatoru Hadriana adına inşa edilmiştir. Roma mimarisine uygun olarak yapılan hamamın etrafı surlar ile çevrilidir.

Hamamın önünde bulunan çeşmeler işçiliği ile muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Ayrıca antik kentte yer alan Piskopos Sarayı, meclis binası, Sebastıon yani dini merkez ve stadyum günümüze ulaşan önemli eserlerdendir. Afrodisias Antik Kentini ziyaret edebilir ve bu tarihi eserleri yakından izleyebilirsiniz.

Afrodisias Antik Kenti Nerede?

Afrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesine bağlı Geyre Mahallesinde bulunur.

Afrodisias Antik Kenti Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Aydın–Denizli karayolu üzerinde ilerlerken Kuyucak sapağından dönüp tabelalar yardımıyla buraya ulaşabilirsiniz. Afrodisias Antik Kenti, Aydın’a 95 km, Denizli’ye 110 km, Pamukkale’ye 130 km, Efes’e 130 km, Kuşadası’na 140 km ve İzmir’e 220 km uzaklıkta bulunur.

Afrodisias Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Afrodisias Antik Kenti, Haftanın her günü 08:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Kış sezonunda 17:00’ye kadar açık kalmaktadır.

Afrodisias Antik Kenti Giriş Ücreti

Afrodisias Antik Kenti giriş ücreti 15 TL’dir. Burada müze kartı geçerlidir. Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

4 YORUMLAR

 1. Afrodisias’a ağustos ayındaki kendi aracımız ile bir tur esnasında bir gün ayırmayı planlıyoruz. Kalacak yer ve İngilizce rehber için bize yardımcı olabilecek bilginiz var mı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here