Ağzıkara Köyü

Ağzıkara köyü Van ilimizin İpekyolu ilçesine bağlı bir köydür. Bu köy il merkezine yaklaşık 45 km uzaklıktadır. Bu köye gitmek için şehir merkezinde bulunan Eski Özalp durağında kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Bu dolmuş akşam vakitlerine doğru yola çıkmaktadır. Köy Erçek Mahallesinde geçip Özalp yolu üzerinde aynı zamanda İran yolu üzerine de düşüyor. Yolu asfaltlı olup rahatlıkla ulaşılabilir.

Ağzıkara-İpekyolu

Köy halkı farklı aşiretlerden oluşur. Ancak en yoğun Aşiret Bruki aşiretinden oluşur. Burada bulunan insanları çok sıcakkanlı olup Misafirperverdirler. Köyde bir ilköğretim okulu  ve bir sağlık evi bulunmaktadır. Sağlık evi 2007 yıllında açılmasına rağmen hala kullanılmamaktadır.

Ağzıkara Ortaokulu

Köy halkı genelde Özalp ilçesine gidip ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fakat il merkezine yakın olmasından dolayı Pazar günleri hariç her gün il merkezine köy servisi bulunur.

Ağzıkara Köyü

Köyümüzün ismi burada bulunan bir kale üzerinde inşa edildiği için Aç kale ismi ile anılmaya başlamıştır. Daha sonra kapa kale olarak değiştirilmiştir. En sonda Ağzı kara ismini almıştır. köyde kış çok çetin geçmektedir.

Ağzıkara Köyünde Kar

Köy iki vadinin arasında kurulmuştur. Fakat susuzluktan dolayı köy bozkır bitki örtüsüne hakimdir. Köyün ortasında bir dere geçmektedir. Fakat bu dere sulama amacı ile tam kullanılmıyor. Suyun azlığından dolayı yeterli bulunmuyor. Köyde sert karasal iklim hâkimdir. Köyde İçme suyu bulunur. Fakat kanalizasyon bulunmamaktadır. Köyde telefon ve elektrik bulunmaktadır.

Ağzıkara Köyü Taşkın Rusubat Koruma Proje

Köyümüzün dağlarında bahar ayları yeşilliği ve serinliği ile insanı adeta büyülemektedir. Burada yetişen Uçkunları(rıbês) kesinlikle tatmalısınız. Özellikle yörede Meşhur Keledoş yemeğini yemeden dönmeyiniz.

Ağzıkara Köyü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here