Ahi Celebi Camii

Kanlıfırın Mescidi ve Yemişçiler Camii olarak bilinen Ahi Çelebi cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunur. Cami İslam tarihinde önemli bir yere sahiptir. aynı zamanda Evliya Çelebi’nin seyahat etme noktası olarak bilinen camidir.

Ahi Ahmet Celebi Camii

Cami 1480 yıllında Ahmet Çelebi tarafında yapılmıştır.  Ahmet çelebi ismi aynı zamanda Mehmet ve Mahmut olarak da bilinmektedir. Kısaca Ahi çelebi demişlerdir. Ahi çelebi İkinci Bayezit ve Yavuz Selim devrinde yaşayan ve iki defa hekimbaşılık yapan bir Türk tabibidir. Hekimliği babasından öğrenmiştir. Yaşlanıp hacca gitmiş. Kahire yolunda vefat etmiştir.

Ahi Ahmet Celebi Camii içi

Bu caminin hikâyesi meşhurdur. Yukarıdan da belirttiğim gibi bu cami Evliya Çelebi’nin seyahat başlangıcıdır. Evliya çelebi bir gece evinde uyurken bir rüya görür rüyasında bu camiye gelir. Bu camide nazma kılacak buradaki bir kişi bekle şimdi bütün peygamber ruhları burada olacak birlikte sabah namazı kılarsın demiş. Biraz sonra bütün peygamberlerin ruhu buraya gelmiş. Bunların içinde peygamber efendimiz de bulunuyormuş. Peygamberimiz evliya çelebi’ye dönerek kamet getir demiş. Evliya çelebi kamet getirip namaz kılmışlar. Namazdan sonra evliya çelebi peygamberimizin yanına gitmiş. Elini öpüp Şefaat ya resullah diyeceğine Seyahat ya resullah demiş. Bu dil sürçmesinde peygamberimiz yüzüne bakıp gülmüş. Şefaatini kabul ettim. Seyahatine de müsaade ediyorum demiş. Evliya çelebi bu rüyasından sonra bütün Anadolu’yu karış karış gezmiş.

Ahi Ahmet Celebi Camii İstanbul

Cami 1593 1653 yıllarında büyük yangın geçirmiş. Büyük hasarlar görmüştür. 1892 yılındaki zelzelesinde büyük hasar görmüştür. Her seferinde yine onarılıp hizmete açmıştır. Bu cami Ahi çelebi doktorluk parasını biriktirerek yapmıştır. Bundan ötürü Evliya çelebi bu camiden bahsederken helal para ile yapılmıştır der. Sizin de yolunuz düşerse bu camiyi ziyaret ediniz.

Ahi Celebi Camii

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here