PAYLAŞ
Alibey(Cunda) Adası

Nerede: Balıkesir

Nasıl gidilir: Ayvalıktan karşıya geçmek için köprü üzerinde ulaşım yapılabilir.

Hangi bölgede: Ege Bölgesi

Şehir merkezine ne kadar uzaklıkta: 128 km

Cunda Adasına ait sokaklar
Cunda Adasına ait sokaklar

Ege bölgemize yolunuz düştüğünüzde muhakkak uğramanız gereken bir il varsa bunlardan biri de Balıkesirdir. Bu ilimizin de mutlaka uğraması gereken ilçesi Ayvalıktır. Bu ilçemizden de uğramanız gereken yerlerin başında ise Alibey Adası gelir. bu ada ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Alibey(Cunda) Adasına Nasıl Gidilir
Alibey(Cunda) Adasına Nasıl Gidilir

Ege bölgemizde irili ufaklı 22 ada bulunmaktadır. Bu adalardan yerleşime açık tek ada Cunda Adasıdır. Ve aynı zamanda Bozcaada, Gökçeada, Uzun Ada’dan sonra bölgemizin 4. Büyük adasıdır.Bu adaya yolunuz düştüğünde daha varır varmaz burnunuza mis gibi kokular gelmektedir. Bu yüzden adaya Mis kokulu da denilmektedir. Sessiz sakin olan bu adanın sokaklarında gezdiğinizde çok şeye şahit olabiliyorsunuz. Türkçe gazete okuyan bir Yaşlı bir amcaya, Rumca şarkı dinleyen genç bir kıza, yan tarafta Rumca dedikodu yapan iki bayana, biraz ötede siyaseti konuşan iki Türk dayıya vb. birçok örneğe şahit olabiliyoruz. Bu ada  nüfusun çoğunluğu 1924 yıllında nüfus Mübadelesi zamanında Girit ve Midili’den göç eden Türklerden oluşmaktadır. Bu yüzden nüfusun çoğunluğu Rumca bilmektedir. Bu adanın Alibey ismi Kurtuluş savaşı yıllarında bir Türk Yarbay isime aittir. Buranın nüfusu yaz aylarında 20 bin üzerine çıkmaktadır. Özelikle emekli olan kişiler kafa dinlemek için burayı tercih etmekteler.

Alibey(Cunda) Adası  Nerede
Alibey(Cunda) Adası Nerede

Sonuç olarak yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Sokakları, manzarası, insanları, kültürleri ve etrafta kurulan lokantaları ile buraya doyamayacaksınız. Geldiğinize pişman olmayacağınız bir yerdir.

Alibey(Cunda) Adası
Alibey(Cunda) Adası

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz