Altınlı köprüsü Nerede, Nasıl Gidilir?

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman ili, Gölbaşı ilçe sınırında bulunan Altınlı köprü, Kim tarafında ve ne zaman inşa edildiği tam olarak bilinmiyor. Bununla ilgili çeşitli söylentiler var. Roma Dönemine ait olduğu söylenen da var. Ya da İslami mimari ile yapıldığı söyleyen de var. Tek bilinen gerçek Köprü, Göksu Çayı üzerinde inşa edilmiş olmasıdır. köprü ile ilgili bir başka söylenti de Roma kralı bütün altınlarını bu köprü altında sakladığından dolayı bu ismi aldığını söylüyorlar. Köprünün Kemer kısmı kesme beyaz taş, diğer kısımları moloz taştan yapılmıştır. Köprü önden yüksekliği yaklaşık 20 metredir. Bu köprünün en önemli özelliği ise hiç harç kullanmadan yapılmış olmasıdır. Bu yönü ile Kahta ilçesinde bulunan Cendere Köprüsü ile yakın benzerlik göstermektedir.

Altınlı köprü Nerede?

Altınlı köprü, Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesine bağlı Yolbağ(Karamağara)  Köyünün sınırlarında bulunur. Adıyaman il merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır.

Altınlı köprü Nasıl Gidilir?

Adıyaman il merkezine yaklaşık 63 km uzaklıkta bulunan Altınlı Köprüye ulaşmak için şahsi aracınızla veya köye giden dolmuşlarla ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here