Amasya Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti

Şehzadeler şehri Amasya’da yer alan Amasya Kalesi şehrin önemli eserlerinden birisidir. Harşena Dağı’nda kayalıklar üzerine yapılmış olan Amasya Kalesi yukarı kale ve aşağı kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Surları taştan ve açık duvarla olan aşağı kale dağın eteklerinden başlayıp şehri çevrelemektedir. Amasya Kalesi; Harşena Dağı üzerinde bulunmasından dolayı Harşena Kalesi olarak da anılmaktadır. Yüksek bir tepe üzerinde yer alan Amasya Kalesi doğal ve tarihi güzelliği ile görülmesi gereken yapılardan biridir.

Amasya Kalesi Nerede

Amasya Kalesi Amasya Kent merkezinde yer almaktadır.

Amasya Kalesi Nasıl Gidilir

Amasya şehir merkezinde yer alan Amasya Kalesine ulaşmak için kente ulaşmanız gerekmektedir. Kent merkezinden yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz.

Amasya Kalesi Giriş Ücreti

Amasya Kalesi girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

1 YORUM

  1. […] Amasya il merkezinde Yeşilırmak Kıyısında Harşena Dağı üzerinde yer almaktadır. Amasya Kalesi içeri şehir (Hatuniye Mahallesi), Kızlar Sarayı ve Yukarı Kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kalenin iç şehir bölümü Hatuniye Mahallesinde yer almaktadır. Hatuniye Mahallesinde Yeşilırmak’ın kuzeyin yükselen antik sur duvarları üzerinde Osmanlı Dönemine ait Amasya evleri, cami ve hamam bulunmaktadır. Kızlar Sarayı bölümü; iç kalenin üzerinde mağaranın altında yer almaktadır. Kızlar Sarayı Osmanlılar zamanında inşa edilmiş ve 150 yıl boyunca 1852 yılına kadar Osmanlı Şehzadeleri ve aileleri tarafından kullanılmıştır. Günümüzde harap olmuş durumdadır. Yukarı Kale bölümü ise, Harşena Dağı üzerinde dik kayalar üzerinde bulunmaktadır. MÖ. 250 yıllarında Pontus Kralı Mitritates tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Kalenin 4 kapısı bulunmaktadır. Kale içinde sarnıçlar, burç, cami ve su depoları kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca kalenin ortasında büyük kapının hizasındaki yüksek yerde yaklaşık 150 basmak merdiven ile inilen Cilanbolu Kuyusu bulunmaktadır. Bu yer hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. Amasya Kalesi Gezilecek Yerler […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here