Amsterdam'da Gezilecek 10 Yer
Amsterdam'da Gezilecek 10 Yer

Amsterdam, Hollanda ülkesinin başkentidir.(Fakat ülke, hükümetin ve meclisin bulunduğu Lahey’den yönetilmektedir.)  Amsterdam, ülkenin batısında Kuzey Hollanda eyaletinde bulunmaktadır. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur. Zengin bir tarihi mirasa sahip olan Amsterdam yaklaşık 7.000 tescili tarihi binası ile Avrupa’nın en büyük tarihi şehir merkezlerinden biridir. Birçok turist sırf Amsterdam’ı ziyaret etmek için bile olsa Hollanda’ya gelir. Şimdi buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Vondelpark

Museumplein bölgesinin yakınında, şehrin tam ortasında bulunan Vondelpark, kesinlikle görülmeye değer bir yerdir. Bu park Avrupa’nın en popüler parklarından biridir. Park 1864 yıllında birkaç hayırsever tarafında kurulmuştur. Daha sonra 17. yüzyıl şairi Joost van den Vondel’in adı verilmiştir. Parkın içinde 100’den fazla ağaç türü bulunur. Şehrin kalabalığında sıkılıp biraz nefes almak istiyorsanız kesinlikle burası doğru adrestir. Özetle huzurun merkezi Vondelpark, gezip görmeden şehri terk etmeyin.

Dam Meydanı

Amsterdam şehir merkezinde bulunan bu meydan, şehrin en popüler meydanıdır. Bu meydan üzerinde çok sayıda tarihi yapı bulunur. Burada zaman zaman çok güzel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde ilk uğramanız gereken yerdir. Dam Meydanı, şehrin nabzı atıldığı noktadır. Gezinize ilk olarak bu meydan üzerinde başlatın. Konaklama, yeme-içme, alışveriş ve eğlence içinde bu meydan üzerideki mekanları tercih edebilirsiniz. Ankara için Kızılay Meydanı ne ise Amsterdam içinde Dam Meydanı odur.

 Anne Frank’ın Evi

Amsterdam Prinsengracht kanalında bulunan bu ev, 2. dünya savaşı sırasında Nazilerden saklanmak için Anne Frank, ailesi ve dört kişi daha bu evin 200 metre karelik bir odasından saklanmışlardır. Burada 2,5 yıl saklanan aile daha sonra ihbarla bulunmuştur. Naziler aileyi kamplara göndermiştir. Kamplarda Anne Frank’ın babası dışında hepsi ölmüştür. Daha sonra babası şehre gelip bu evi satın almıştır. 2,5 yıl süre boyunca Anne Frank, bu evde günlükler tutmuştur. Günümüzde çok sayıda turistin akın ettiği bu eve sizin de mutlaka uğramanız gerekir. Günümüzde müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir. Ünlü yazara ait birçok eseri bu müzede görebilirsiniz.

Van Gogh Müzesi

Van Gogh Müzesi, Amsterdam’ın müzeler alanı olarak bilinen Museumplein bölgesinde bulunur. Bu müze sadece Amsterdam şehri ile kalmayıp dünyanın en popüler müzelerinden biridir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Sergilenen eserlerin bir kısmı 19. yüzyıllın sanatçılarına ait diğer kısmı ise Van Gogh’a ait eserlerdir. Müze 1973 yıllında ziyaretçilerine açılmıştır. 4 katlı olan bu müze de asıl eserlerin yoğunlukta olduğu birinci kattır. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edin derim.

Red Light District

Bu bölge hayat kadınların çokça bulunduğu Türkçe ismi ile Kırmızı fenerli sokak olarak bilinir. Burada kırmızı camda duran hayat kadınları vücutlarını pazarlıyorlar adeta.  Buraya çok sayıda turist gelmektedir. Cama bakmak için bile olsa çok sayıda insan görmeniz mümkündür. Hollanda da genel ev legaldir. Burada birçok kadın bu yasalar çerçevesinde çalışmaktadır. Bu şehre gelipte bu alanı gezmeyen kimseyi tanımıyorum. Hatta bu şehre geldiklerinde ilk uğradıkları yerdir. Hatta bazen buraya tur şeklinde gelen gezginleri de görebilirsiniz. Tur başındaki rehber sanki tarihi bir yeri anlatıyormuş gibi içeriyi anlatıyor. Diğerleri de pür dikkat dinliyorlar. Burası Amsterdam ve Avrupa’nın en büyük genelevi olarak bilinir. Ayrıca burada çok sayıda cafe ve restoran bulunur. Bölgenin günün kararması ile birlikte hareketlenir. Sabah saatlerinde sakinleşir.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam, Hollanda Altın Çağı olan 17. yüzyılda, ünlü kanallarını inşa etmeye başlamıştır. Üç ana kanal olan Herengracht, Prinsengracht ve Keizersgracht tarafından oluşmaktadır. Bugün 100 kilometrenin üzerinde (60 mil) kanal ve 1,500 köprü var. Ana kanalların yanında 1550 anıtsal yapı bulunmaktadır. Amsterdam denilince akla şüphesiz gelenlerden biri de şehrin dört bir tarafını saran kanallardır. Kanalları gezerek bitiremezsiniz. Bazen kanal turuna çıkabilir bazen kanal etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Gece farklı gündüz farklı bir atmosfere bürünen bu kanalları mutlaka gezip bol bol fotoğraf çekin derim.

Rembrandt Evi Müzesi

Rembrandt Evi Müzesi, Dam Meydanın doğunda ve Kırmızı mahallenin hemen arkasında bulunur. 1639-1660 yıllarında burada yaşayan ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın evidir. Yakın tarihte bu evin yanında modern bir ek yapılmıştır. Bu iki birleşmesi ile günümüzde harika bir müze ortaya çıkmıştır. Müzede çok sayıda eser sergilenmektedir. Ressama ait gündelik eşyaların yanında birçok eseri de sergilenmektedir.

Amsterdam Kraliyet Sarayı

Dam Meydanın başında bulunan bu saray, 1655 yıllında belediye binası olarak inşa edilmiştir. Uzun yıllar belediye binası olarak görev yapan bu saray, 1808 yıllında Kral Louis Bonaparte  tarafında kraliyet sarayına çevrilmiştir. Günümüzde bu sarayın içinde oturmasa dahi burada çeşitli törenler yapılmaktadır. Şehrin sembollerinden sayılan bu sarayı, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Nieuwe Kerk(Yeni Kilise)

Şehrin en ünlü meydanı olan Dam meydanın üzerinde bulunur. Kraliyet sarayının hemen yanında bulunan kilise, 1408 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzdeki haline 1650 yıllından sonra kavuşmuştur. Günümüzde birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır. 1814 yıllından sonra tüm Hollanda hükümdarlarının taç giyme törenleri burada yapılmaktadır. Şehrin önemli dini yapılarından biridir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

10  Heineken Experience

Amsterdam’da bulunan bu yapı şehrin ünlü bira firması olan Heineken ile ilgili reklam ve sergiler yapan bir müzedir. Bu müzede çok sayıda bira bulunur. Biranın yapılışı gösterilir ve harika tadımlık bira satılır. Bira tarihini ve yapılış aşamalarını merak edenler mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelidir.

Göz at ;

  1. Amsterdam Gezilecek Yerler
  2. Amsterdam Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Amsterdam Gece Hayatı
  4. Amsterdam Otelleri ve Amsterdam Otel Fiyatları
  5. Hollanda’da Gezilecek 10 Yer
  6. Hollanda Nerede?
  7. Hollanda’nın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  8. Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  9. Paris’ten Amsterdam’a Trenle Basit Gezi Planı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here