Anamur

Anamur; Mersin iline bağlı bir ilçedir. Anamur ilçesi Mersin il merkezine 230 km uzaklıkta yer almaktadır.

Anamur İlçesi

Anamur ilçesi Antalya iline 265 km, Alanya ilçesine ise 129 km uzaklıkta yer almaktadır. Anamur ilçesi Türkiye’nin en güneyinde yer almaktadır. Ulaşımı problemli olduğu için Anamur hak ettiği turistlik ilgiyi görmemektedir. İlçe daha çok yerli turist almaktadır. Deniz kıyısında yer alan Anamur ülkemizin sayılı uzun sahil şeritlerine sahiptir. Bundan dolayı ilçenin her yerinde denize girmek mümkün. Doğal bir güzelliğe sahip Anamur ilçesinde tarihi birçok yapı veya kalıntı görmek de mümkün. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Anamur Hangi Şehirde
Anamur Haritası

Anemurium Antik Kenti

Anamur ilçesinde yer alan Anemurium Antik Kentin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir. Fakat kentte bulunan yapılardan kentin tarihinin Roma Dönemine kadar dayanmaktadır. MÖ. 4. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Kente rüzgârlı yer anlamında anemurium ismi verilmiştir. Kent, yukarı ve aşağı kent olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Kentten günümüze surlar, hamamlar, tiyatro, liman caddesi, mezarlık alanı, kilise kalıntısı, su kemerleri gibi tarihi kalıntılar ulaşmıştır.

Anamur Merkez
Anamur Nasıl Gidilir
Anamur Nerede

Mamure Kalesi

Anamur il merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Bozdoğan Köyünde yer almaktadır. Mamure Kalesi antik kalıntılar üzerine inşa edilmiştir. İlk olarak kim tarafından yapıldığı bilinmeyen kalenin 14. Yüzyılda Karamanoğulları tarafından büyük bir onarım gördüğü ve Mamura ismini bu zamanda alındığı bilinmektedir. Kale daha sonra Osmanlı Döneminde çeşitli zamanlarda onarım görmüştür. 18. Yüzyılda Osmanlı Döneminde onarımdan geçen kaleye birçok yeni yapı eklenmiştir. Günümüzde kalenin güney kısmında sahil kenarında beş kule, fener kulesi, iç avluda yedi burç, çeşme, depolar, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları bulunmaktadır. Sahil kenarında yer alan tarihin ve doğanın buluştuğu muhteşem bir güzelliğe sahip Mamure Kalesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Anamur Sahili
Anamur Tatil Yerleri
Anamur

Köşekbükü Mağarası

Anamur ilçe merkezinin 15 km kuzey batısında Ovabaşı Köyü yakınlarında yer almaktadır. Mağara toplam 500 metre genişliğe sahiptir. Mağaranın çevresinde tabakalınmış kaya dokuları bulunmaktadır. Mağara içinde ise çok sayıda sarkıt ve dikit bulunmaktadır. Üç bölümden oluşan mağaranın havası astım hastalığına iyi gelmektedir.

Çukurpınar Mağarası

Anamur ilçe merkezine 46 km uzaklıkta yer almaktadır. Çamurlu Yaylasından 4 saatlik yürüyüş sonucunda mağaraya ulaşılmaktadır. Oldukça zorlu bir ulaşımı vardır. Çukurpınar Mağarası dünyanın en derin ikinci mağarası olma özelliğine sahiptir. Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre 1420 metre derinliğe kadar ulaşılmıştır.

Anamur Müzesi

Anamur ilçe merkezinde Yalıevleri Mahallesinde yer almaktadır. 1992 yılında hizmete açılmıştır. İki kattan oluşmaktadır. Etnografı ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müzenin arkeolojik eserler bölümünde; Anemurium, Nagidos ve Kelendiris Antik kentinden elde edilen buluntular sergilenmektedir. Etnoğrafik bölümde ise yöresel folklorik eşyalar, yöreye özgü kilim örnekleri, ahşap sanatsal eşyalar gibi eserler sergilenmektedir. Anamur içesinin tarihini yakından görmek içi Anamur Müzesini ziyaret edebilirsiniz.

NOT

Anamur Otelleri ve Anamur Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Anamur Otelleri ve Anamur Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here