PAYLAŞ
Arnavutköy

İstanbul’un Avrupa Yakasında bulunan ve yüz ölçümü bakımından 4. büyük ilçesidir. Gelişmiş bir ilçe olan Arnavutköy burada yapılacak 3. Hava limanı ile daha çok gelişecektir. Boğazın en muazzam yerinde olan Arnavutköy yıllara rağmen tarihi dokusunu koruyan bir ilçedir. Dar sokakları, taş ya da ahşap evleri, boğaz manzarası ve tarihi yapıtları ile görülmesi gereken yerlerdendir. Arnavutköy’de gezilecek yerler şunlardır:

Tevfikiye Camii: Sultan II. Mahmut tarafından oğlu Şehzade Tevfik için yapılan Tevfikiye Camii; Arnavutköy sahil yolunda bulunmaktadır. Arnavutköy Camii ya da Akıntı Burnu Camii olarak da bilinen bu camii Osmanlı Döneminden kalan tarihi eserlerdendir.  Tevfikiye Camii dikdörtgen planlı, tek minareli ahşap çatılı ve dört kaplı olarak inşa edilmiştir. Boğaza hâkim geniş bir avlu içinde yapılan bu tarihi camii günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Harika bir tarihi görünüme sahip bu camiyi ziyaret ettikten sonra hemen alt tarafında bulunan sosyal tesiste dinlenebilirsiniz.

Tevfikiye Camii Nasıl Gidilir
Tevfikiye Camii Nasıl Gidilir
Tevfikiye Camii Nerede
Tevfikiye Camii Nerede
Tevfikiye Camii
Tevfikiye Camii

Ayia Strati Rum Ortodoks Taksiarhi Kilisesi: Arnavutköy’de bulunan bu kilise 1900 yıllarında inşa edilmiştir.  Muhteşem bir işçiliğe sahip olan iç ve dış mimarisi ile etkileyen bu kilisenin içerisinde Osmanlı devletinde paşa, vezir ve büyük elçi gibi önemli makamlarda hizmet eden Arnavutköy’de yaşayan Rum asıllı Kostantinos Mousouros Paşa ve ailesine ait bir kabristan bulunmaktadır. Kilisenin bahçesinde bulunan Başmelek’lere ithaf edilen İstanbul Patrikleri için yapılan mezar görüntüsü ile oldukça dikkat çekicidir.

Ayia Strati Rum Ortodoks Taksiarhi Kilisesi
Ayia Strati Rum Ortodoks Taksiarhi Kilisesi

Boyalı Köşk (İzzetabad Kasrı): 1797 yılında Sandrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından III. Selim Han için inşa edilen köşk çıkan bir yangından yanması sonucu 1800 yıllarında tekrar yapılmıştır. Günümüze sağlam olarak ulaşan b tarihi köşk eşsiz manzarası ve muhteşem mimarisi ile görülmesi gereken yerlerdendir.

Boyalı Köşk (İzzetabad Kasrı)
Boyalı Köşk (İzzetabad Kasrı)

Arnavutköy’ün en dikkat çekici yeri olan Akıntı Burnu’na gidip burada balık tutup ve bu manzaraya karşı oturup çay içebilirsiniz. Ayrıca Arnavutköy’de Boğaz manzarasını mutlaka izlemeli ve harika fotoğraflar çekmelisiniz.

Arnavutköy Harita
Arnavutköy Harita
Arnavutköy Nerede
Arnavutköy Nerede
Arnavutköy Sahili
Arnavutköy Sahili
Arnavutköy
Arnavutköy

1 YORUM

  1. ARKADAŞIM ÖNCE İSTANBUL DA 2 TANE ARNAVUT KÖY VAR ÖNCE ONU BİR ÖĞREN.BOĞAZDAKİ ARNAVUT KÖY E UÇAKLAR BOĞAZDAN MI İNECEKLER.RESİMLERİ İNCELE GÜZEL RESİMLER SEÇMİŞSİN AMA İNCELEMEDEN YAYINA GEÇMİŞSİN BİZİMDE ARNAVUT KÖYÜMÜZ DE SAHİL VAR AMA KARABURUN VE YENİKÖY DE .GELDE SENİ GEZDİRELİM.ARNAVUT KÖYDE BİR CAAMİ VARKİ TAŞOLUKTA .GÖRSEL VE MÜKKEMMEL .SENİN BAHSETTİĞİN YER BEŞİKTAŞ İLCESİNE BAĞLI BİR YER DİR ARAŞTIRDA ONDAN SONRA YAYINLA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here