Arpaçay

Arpaçay, Kars ilimize bağlı 8 ilçesinden biridir. Arpaçay ilçemiz ile Kars ilimiz arası yaklaşık 39 km’dir.  buraya ulaşmak isteyenler il merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Ayrıca belediye otobüsleri de günün belirli saatlerinde sefer yapmaktadır. il merkezinden ilçe merkezine yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Kars İlçeleri
Kars İlçeleri

İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. ilçemizin tarihi milattan öncesine dayanmaktadır. birçok medeniyet gelip geçmiştir. En son 1534 yıllında Osmanlının eline geçmiştir. Daha sonra 93 harbinde Ruslar Osmanlı’nın elinde alınmıştır. 1. Dünya savaşında ermeni ve gürcülerin hakimiyetine girmiştir. Kurtuluş savaşı sırasında kazım Kara Bekir komutası ilçeyi kurtarıp ülkemizin sınırlarına katmıştır. Arpaçay daha önce bucak iken 1972 yıllında ilçe olmuştur. Daha önce Çıldır ilçesine 8 köy 1997 yıllında yapılan değişiklikle Arpaçay’a bağlanmıştır. Böylece ilçe merkezine bağlı 47 köy olmuştur.

Kars- Arpaçay
Kars- Arpaçay

Arpaçay Gezi Rehberi

İlçemiz tarihi ve doğası olarak zengin bir ilçemizdir. Buraya yıl içerisinde birçok ziyaretçi gelmektedir. Şimdi burada bulunan doğal güzellikleri sizin için listeledik.

Kuş Cenneti Kuyucuk Gölü: Bu göl Kars iline 40 km uzaklıkta olup ilçe sınırlarımızın içerisindedir.  Bu göl 245 hektarlık alana sahiptir. Deniz seviyesinde  1627 metre yüksekliğindedir. Bu gölde 56 farklı türden 1209 kuş bulunmaktadır. bunlardan bazıları: angut, uzunbacak, sakarmeke, karaboyunlu batağan, dikkuyruk, sığıcık kuşları, bozkaz gibi kuş türleri bulunmaktadır.

Kuş Cenneti Kuyucuk Gölü- Arpaçay
Kuş Cenneti Kuyucuk Gölü- Arpaçay

2012 yıllında yapılan bir çalışma ile bu cenneti ziyaretçilerine açmıştır. Buraya gelen ziyaretçiler doyasıya eğlenebilir. Tatil yapabilir. Stres atabilir. Düşünsenize hayatınızda hiç görmediğiniz kuşları göreceksiniz. Hiç sesini duymadığınız adeta müzik gibi dinlendiren kuş sesini dinleyeceksiniz. Kuş gözetleme yerine çıkıp gölü seyredebileceksiniz. Böyle bir şeyde mahrum kalmamalısınız.

Kuş Cenneti Kuyucuk Gölü
Kuş Cenneti Kuyucuk Gölü

Çıldır Gölü: Çıldır gölü çıldır ilçemizin sınırlarında bulunur. Fakat bu ilçe ile ortak sınırı bulunmaktadır. bu ilçemize gittiğinizde bu gölü de görmeyi ihmal etmeyiniz.

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Arpaçay Halısı: Bu halı ilçemizde dokumaktadırlar. Çok sağlam halılar olup hem yurtiçi ve yurt dışı satışlar yapılmaktadır. eskisi kadar önem verilmese de hala ilçemizde önemli bir yere sahiptir. buradan gelirken hediye olarak getirebilirsiniz.

Arpaçay Halısı
Arpaçay Halısı

Arpaçay Kazı: ilçemizde yetiştirilir. Kış ayında kesilip yenilir. Sadece bir kaz bırakılıp kış ayında diğerleri kesilir. Kazlarda bulunan bu tat hiçbir et grubunda yoktur. Özellikle kar yağdıktan sonra bu kazlar kesilip güzelce pişirilip yenilir. Herkes kaz etini pişiremez. Kesinlikle kış mevsiminde yolunuz buraya düşerse kaz etinin tadına bakmalısınız.

Arpaçay Kazı
Arpaçay Kazı

Aşık ve ozanlar: Kars ilimizin genelinde bulunan bu aşık ve ozanlar eski geleneği devam etmekteler. Özellikle kış mevsiminde oturup karşılıklı atışma yaparlar. Aşk şarkıları söyleyip orada bulunanları eğlendirirler.

Aşık ve Ozanlar
Aşık ve Ozanlar

Sonuç olarak bu doğa güzelliklerine sahip ilçemize yolumuz düştüğünde kesinlikle uğramalısınız. Kaz etinin tadına bakmayı da unutmayınız.

Arpaçay
Arpaçay

1- Kars Gezi Rehberi

2- Kars’da Gezilecek 10 Yer

3- Kars Gece Hayatı

4- Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here