Aşağı Pınar Höyüğü Nerede, Nasıl Gidilir?

Kırklareli İl merkezinin 3 km. güneyinde bulunan Aşağı Pınar Höyüğü, ilk kez 1980 yıllında rastlanmıştır. Daha sonra 1993 yıllında yapılan kazılar sonucunda buranın 3 bin yıl öncesine ait bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilmiştir. Daha sonra yapılan çalışmalarla kazı alanı genişletmiştir. Yaklaşık 3.000 metre karelik bir alan yaratılmıştır. Bu haliyle şehrin en büyük kazı çalışma alanı haline gelmiştir.

Aşağı Pınar Höyüğü Nerede?

Aşağı Pınar Höyüğü, Kırklareli merkezine 3 km güneyinde yer almaktadır.

Aşağı Pınar Höyüğü Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için şahsi aracınızla şehrin güneyine doğru tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Ya da şehir merkezden kalkan servislerle buraya ulaşım sağlanabilir.

1 YORUM

  1. […] Kırklareli il merkezine 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. 1980 yılında fark edilen Aşağı Pınar Höyüğü çok eski bir tarihi geçmişe sahiptir. Salhana olarak da anılan Aşağı Pınar Höyüğü 1993 yılında tekrar yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda farklı kalıntılar elde edilmiştir. 3 bin metrekarelik alana sahip olan Aşağı Pınar Höyüğünün geçmişi Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Tarihe merakı olanların çok şey bulacağı Aşağı Pınar Höyüğü ziyaretçilerini beklemektedir. Yaya olarak yada araba ile ulaşılabilir. Bu yer hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayıp yazımızı okuyabilirsiniz. Aşağı Pınar Höyüğü Gezilecek Yerler […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here