Türkmenistan Gezi Rehberi
Türkmenistan Gezi Rehberi

Aşkabat, Türkmenistan ülkesinin başkenti ve 1 milyonu aşan nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Ülkenin güneyinde İran sınırında yer alan Aşkabat’da gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Şimdi buraya yolunuz düşerse mutlaka gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

1-Tarafsızlık Kulesi Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Tarafsızlık Anıttı, 1995-1998 yılları arasında inşa edilen harika bir yapıdır. Bu yapı tam olarak 75 metre uzunluğundadır. 3 ayaklı olarak şehri selamlayan bu anıt yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

2- Bağımsızlık Anıtı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Bağımsızlık Anıtı, 1991 yılında ülkenin bağımsızlığına kavuşmasının anısına yaptırılan bir anıttır. Bu anıt 91 metre uzunluğunda olup harika bir görüntüsü bulunmaktadır. Ülkenin simgesi haline gelen bu anıt. görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse bu anıttı mutlaka ziyaret edin.

3-1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı

6 Ekim 1948 tarihinde meydana gelen Aşakabat depreminde 100 bin üzerinde insan hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi ise yaralandı. O yıldan sonra her yıl 6 ekim günü anma yapılmaktadır. Burada vefat eden insanlar için kent merkezinde 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı inşa edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu anıttı mutlaka ziyaret edin.

4-Türkmenistan Halı Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmen Halı Müzesi, 1994 yıllından berri faaliyette olan bir müzedir. Burada çok sayıda halı sergilenmektedir. Çoğu antik halılardan oluşan geniş bir koleksiyon bulunur. 2001 yıllında dokunan 301 metrekarelik dev halı da burada sergilenmektedir. Burada birçok halı eşyası da sergilenmektedir. İki katlı olan bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

5- Saparmurat Türkmenbaşı (Niyazov) Sarayı

1991-2006 yılları arasındaki 15 yıl boyunca Türkmenistan Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Saparmurat Türkmenbaşı, ikametgâhı ve karargahı olarak kullandığı bir saraydır. 2006 yıllına kadar burada yaşamıştır. Sarayın muazzam bir bahçesi bulunur. Bahçede birçok heykel ve harika bir havuz bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu sarayı mutlaka ziyaret edin derim.

6- Türkmenistan Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmen Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer harika bir yerdir. Burada çok sayıda eser sergilenmektedir. Antik eserler, tablo-resimler, heykeller, halı, kilim, kumaş, yerel giyimler olmak üzere yaklaşık 500 bin koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olmak için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Bu müze hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7-Çöl Pazarı

Başkent Aşkabat’ın kuzeyindeki Karakum Çölü’nde yer alan Çöl pazarı, yaklaşık 200 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Bu Pazar, 2011 yıllında yeniden restore edilerek Altın Asır Gündoğar Pazarı isminde yeniden hizmette açılmıştır. 1 milyon metre kare üzerinde inşa edilen bu Pazar, Orta Asya’nın en büyük pazarı olarak bilinmektedir. Pazar yerinde 2055 dükkân, 16 adet pavilyon ve 5 bin adet tezgah bulunmaktadır. Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu pazarı ziyaret edin. Burada kendinize ve sevdiklerinize mutlaka hediye alın. Özellikle el yapımı ürünler ve halı, kilim gibi hediyelik eşyalar satın alın.

8-Cumhuriyet Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Cumhuriyet Meydanı, şehrin kalbi atıldığı yer olarak bilinmektedir. Burada çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Bu meydan üzerinde çok sayıda cafe, otel, restoran ve alışveriş merkezi bulunur. Yolunuz Aşkabat’a düşerse ilk uğramanız gereken yerlerden biridir.

9-Nisa Antik Kenti

Başkent Aşkabat’ın 18 kilometre güneyinde Bagir Köyü’nde yer alan Nisa Antik Kenti, gezilip görülmeye değer tarihi bir kenttir. Burada yapılan çalışmalar sonucunda 2500 yıllık Perslere ait bir kraliyet binası ve Part Kalesi’ne ulaşılmıştır. Bunun dışında burada birçok tarihi kalıntıya ulaşılmıştır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

10-Türkmenbaşı Ruhi Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Aşkabat’da yer alan Türkmenbaşı Ruhi Camii, 2002-2004 yılları arasında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov tarafında inşa edilen Orta Asya’nın ve dünyanın en büyük kubbeye sahip camisidir. 2006 yıllında Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov vefat edince caminin yanında yapılan bir türbeye defnedildi. Bu nedenle yolunuz buraya düşerse hem camiyi hem de türbeyi mutlaka ziyaret edin. Caminin mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Göz at;

  1. Aşkabat Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Türkmenistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Türkmenistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  4. Türkmenistan Nerede?
  5. Türkmenistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here