Atabey Ertokuş Medresesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Isparta ili, Atabey ilçe sınırında bulunan Ertokuş Medresesi, Selçuklu Hükümdarı Ertokuş Bey tarafından 13. Yüzyılda yapılmıştır. Ertokuş Medresesi 700 yıl boyunca ilim ve kültür merkezi olmuştur. Dış avlu, iç avlu, türbe ve medrese odalarından oluşan Ertokuş Medresesinin odalarının düştü kubbe ile kapalıdır. İç avluda bir havuz bulunmaktadır. Böylece dinlendirici su sesi eşliğinde ders işlenmiştir. Medrese tıp ve astronomi alanında ders vermiş döneminin en önemli medresesi olma özelliğine sahiptir. Anadolu Selçuklu mimarisinin nadir örneklerinden olan Ertokuş Medresesi 1993 yılında restore edilmiş ve günümüze asıl halini koruyarak ulaşmayı başarmıştır.

Atabey Ertokuş Medresesi Nerede?

Atabey Ertokuş Medresesi, Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı Müftü Mahallesinde bulunur. Isparta kent merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunur.

Atabey Ertokuş Medresesi Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için ilk başta Atabey ilçesine ulaşmanız gerekecektir. İlçeye Gece saat 23:30’e kadar her saat başı Isparta (Yeni Köy Garajı)-Atabey arası karşılıklı otobüs seferleri yapılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here