Atik Ali Paşa Camisi Nerede

Atik Ali Paşa Camii İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Çemberlitaş semtinde bulunur. İstanbul fatih gezimizde olması gereken tarihi bir yapıdır.

Atik Ali Paşa Camii

Bosnalı Gazi Hadım Ali Paşa tarafında 1496 yıllında inşa edilmiştir.  Sedefçiler Camii , Eski Ali Paşa Camii, Çemberlitaş Camii , Dikilitaş Camii, Vezirhanı Camii, Sandıkçılar Camii adlarıyla da anılan Atik Ali Paşa Cami inşaatında kesme taş kullanılmıştır.

Atik Ali Paşa Camisi içi

Cami 1648 yılında meydana gelen depremde minaresi kubbesi yıkılmıştır. Daha sonra yapılan onarımlarla tekrar ibadete açılmıştır. Sonraki yıllarda camiye eklemeler yapılmıştır. cami avlusunda Kemankeş Ali, Sadrazam Lefkeli Mustafa, Hüseyin Paşa, Boynueğri Mehmet Paşa, Derviş Mehmed ve Küçük Çelebi Mehmet Efendi’nin türbeleri bulunmaktadır. yolunuz düşerse bu türbeleri de ziyaret ediniz. Ayrıca camiye gittiğinizde dikkatinizi çekecek bir noktayı söylemek istiyorum. Cami kapısı üzerinde bir ayet yazılıdır. O ayet şudur: “Namaz şüphesiz, inananlara belirli vakitlerde farz kılınmıştır” meâlindeki Nisâ sûresinin 103. âyeti yer almaktadır.

Atik Ali Paşa Camisi Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here