Avanos Nevşehir

Avanos Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Avanos ilçesi Nevşehir il merkezine 18 km uzaklıkta yer almaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Avanos ilçesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Paşabağ

Avanos ilçesinin güney çıkışında yoldan 1 km içeride yer almaktadır. Paşabağ Bölgesinde küçük bir vadi içinde iki ve üç başlıklı peri bacaları bulunmaktadır. Bu bölgede bulunan peri bacalarının bazıları oluşum halinde, bazıları oluşumunu tamamlamış, bazıları ise olgunlaşıp bozulmaya başlanmıştır. Bu bölge peri bacalarının oluşumunu görebileceğiniz küçük bir müze gibidir. Tarihi öneme sahip peri bacalarının da bulunduğu Paşabağ Bölgesinde keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Zelve

Avanos ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. Zelve; peri bacalarının yoğun olduğu tırmanmaya elverişli bir vadinin bulunduğu yerdir. Bu vadide bulunan sivri uçlu ve geniş gövdeli peri bacaları bulunmaktadır. Ayrıca bu bölge 9. Yüzyıl ve 13. Yüzyılda Hristiyanların önemli yerleşim yeri ve dini merkezi olmuştur. Bundan dolayı bölge tarihi öneme sahiptir. Burada bulunan vadinin duvarlarına oyulmuş evler oldukça dikkat çekmektedir.

Çavuşin

Avanos ilçesinden Göremeye doğru giderken 2 km solda yer almaktadır. Kaya içine oyulmuş köklü bir geçmişe sahip olan bir köydür. Bu bölgede Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından büyük öneme sahip olan Yahya Peygambere ait olduğu öne sürülen bir kilise bulunmaktadır. Yahya Peygamber Kilisesi adını alan bu kilise 964-965 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Bu kilise Kapadokya Bölgesinin nadir eserlerindendir. Oldukça farklı bir mimariye ve süslemelere sahip olan Yahya Peygamber Kilisesi görülmeye değer yerlerdendir.

NOT

Avanos Otelleri ve Avanos Otel Fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmek için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Avanos Otelleri ve Avanos Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here