Haseki Hamamı

İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Sultanahmet Meydanında yer alır. Burada bulunan Ayasofya Müzesi ve Sultanahmet Camisi arasında bulunur. Sultanahmet Gezinize burayı da eklemelisiniz.

Hürrem Sultan hamamı-Ayasofya

Hamam Kanuni sultan süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan tarafında inşa edilmiştir. İnşa edilme sebebi bir çok hayır işinden biri olan hamam Haseki Külliyesine gelir sağlaması amacıyla yaptırılmıştır. İnşa tarihi olarak 1556 tarihinde  olduğu söylenilir.Hamamın mimarlığını Mimar Sinan yapmıştır.

HÜrrem Sultan hamamı

Sultanahmet bölgesinde bulunan bu isimde bir de çeşme bulunmaktadır. Hamamın duvarını süsleyen bu çeşme mimarisi ile birçok ziyaretçi gelmektedir. Bu hamam Ayasofya Cemaati için yapıldığında bu hamam Ayasofya Hamamı da denilmektedir. 75 metre uzunluğundaki hamamda soyunma bölümleri, sıcak ve soğuk kısımlar, göbektaşı, tuvaletler ve halvet kısmı vardır.

HÜrrem Sultan hamamı içi

Fatih’in en güzel hamamlardan biri olan bu hamam kadınlar ve erkekler için ayrı girişleri bulunmaktadır. Girişlerde sıcak ile uyumlu müthiş bir havuz bulunmaktadır. Hamam 1910 yıllında kapatılmıştır.  Daha sonra birçok amaç için kullanılmıştır. İşte depo, gazhane, halı ve kilim mağazası şeklinde kullanılmıştır. 2008 yıllında yapılan yenileme çalışmaları tekrar hizmete açılmıştır. Hamam geleneksel hamam anlayışında uzak durup daha modern bir hamam hizmet sunmaktadır. Biraz pahalı ama gittiğinize pişman olmayacağınız bir yerdir. Fırsatınız varsa mutlaka gitmelisiniz.

HÜrrem Sultan hamamı

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Nerede?

Cankurtaran Mahallesi Ayasofya Meydanı No:2, Fatih/İSTANBUL

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Nasıl Gidilir?

Eminönü’nden tramvayla buraya ulaşmanız mümkündür. hatta en rahat ulaşma şekli diyebiliriz.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Ziyaret gün ve saatler

Yaz döneminde 07:00 – 24:00, kışın 08:00 – 22:00 arasında ziyaret edilebilir.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Giriş Ücreti

Ücreti sunulan hizmet ve süresine bağlı değişmektedir. 5 dakikalık 85 Euro, 50 dakikalık 105 Euro, 70 dakikalık 120 Euro, 90 dakikalık 170 Euro. Masaj içinse 40 Euro’dan başlayıp 75 Euro’ya kadar devam etmektedir.

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
HÜrrem Sultan hamamı bir hizmeti
Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı-İstanbul
Ayasofya Hamamı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here