6. İnsanları

Avrasya’nın egzotik ülkesi olan Azerbaycan, tarihi, kültürel ve doğal miras açısından zengin, pek çok insanın ziyaret ettiği ülkelerden birisidir. Fars, Türk ve Sovyet mirasının karışımı olan ülkeye gitmeni için çok geçerli sebepler bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Azerbaycan Gezilecek Yerler
  2. Bakü Nerede
  3. Azerbaycan’da Gezilecek 10 Yer
  4. Azerbaycan Nerede?
  5. Azerbaycan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  6. Azerbaycan Vize İstiyor mu? Azeri Vizesi Nasıl Alınır?
  7. Bakü Otelleri ve Bakü Otel Fiyatları
  8. Azerbaycan’a Gitmek için 10 Neden

1. El değmemiş doğası

Azerbaycan, yaz ve ilkbahar aylarının yanı sıra kış aylarında da ziyaret edilen önemli dağları, nehirleri ve el değmemiş mükemmel bir doğası vardır.

1. El değmemiş doğası

2. Kayak Merkezleri

Shahdag gibi çok güzel kayak merkezleri vardır. Kısa bir kayak için mükemmeldir; eğlenceye garanti verilir. Dünyadaki en popüler kayak merkezlerinden daha güzel ve ucuzdur. Kiminle birlikte seyahat ederseniz edin mutlaka gitmelisiniz..

2. Kayak Merkezleri

3. Bakü

Bakü’nün “Kafkasya’nın Paris’i” olması hakkında söylenenler doğrudur. Baki ve “Rüzgarın Şehri” olarak da bilinen başkent, Beaux Arts binaları ile kaplı bulvarlara ve uzun yürüyüşlere çıkmak isterseniz mükemmel olan Hazar Denizi’ndeki bir yürüyüş yoluna sahiptir.

Bakü’deyken Nizami Caddesi’ni (özellikle geceleri), Icheri Sheher’ı (eski şehir), Çeşmeler Meydanı’nı ve Kız Kulesi’ni (UNESCO Mirası) ve Alev Kulesini ziyaret ettiğinizden emin olun. Zaha Hadid tarafından tasarlanan Haydar Aliyev Merkezi ve Alev Kuleleri gibi çağdaş simgelere de dikkat çekiyoruz.

Ayrıca Bakü’nün kuzeyinde yangın kenarında Yanar Dağ olarak adlandırılan sürekli yanan bir doğalgaz nedeniyle ulusun “Ateş Ülkesi” olarak adlandırılmasının nedenini açıklıyor. Orada eski Zerdüştler ateşe tapıyorlardı.

Azerbaijan

4. Sheki

Sheki, Büyük Kafkas Dağlarının eteğinde küçük bir şehir. İslam mimarisi, İpek Yolu tarihi ve lezzetli yemekler yönünden hayli zengindir. Bu sessiz, büyülü ve şirin kasabayı ziyaret etmek, çoğu gezginin yaptığı ilk iştir.

4. Sheki

5. Köyler

Azerbaycan’daki uzak köyler gerçekten çok güzeldir. Şimdiye kadar tanıştığınız en misafirperver insanlar bu köylerde oturmaktadır.

5. Köyler

6. İnsanları

Misafirperver, samimi, turistlerin nereden geldiğini merak ediyorlar ve gezginlerle buluşmaktan her zaman mutluluk duymaktadırlar. İletişim zor olsa da, ellerinden gelen her konuda yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.

6. İnsanları

7. Sıcak Şarap

Bu alkolsüz, tatlı ve ekşi içecek kışın en iyi seçenektir. Bir kayak merkezinde kalmayı planlıyorsanız, yakınlardaki kafelerde bulabilir ve saf beyaz dağ manzaraları eşliğinde tadını çıkarabilirsiniz.

7. Sıcak Şarap

8. Turistik değil

Ülkede turizm yükselişte ancak Azerbaycan henüz rahatsız edici derecede kalabalık değil. Özellikle Bakü’nden uzak yerler. Backpacker’lar için ender turistik yerlerdendir ve turistlerin çoğu turistlerin Bakü ve Şahdag’taki maceraperest konaklamalarını sınırlayan Araplar veya ailelerdir.

8. Turistik değil

9. Gobustan

Dünyadaki 800 çamur volkanından 350 tanesi Azerbaycan’da bulunmaktadır. İzlemek oldukça büyüleyici. Çamur volkanların da çok miktarda çamur ve hidrokarbon gazları açığa çıkabilir. Aynı zamanda arama kuyuları gibi hareket ederler ve petrol ve gaz oluşumuna yardımcı olurlar. Ve en iyi şey Bakü’den uzak olmayan Gobustan’dadır.

9. Gobustan

10. Mutfak

Azerbaycan’ın zengin mutfağı sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Orada olduğunuzda otantik yiyecekleri kaçırmayın. Denemeniz gereken bazı yemekler;

Piti: Kuzu ve nohut ile pişmiş bir çorbadır.
Kebap: Domates, soğan ve mantar gibi çeşitli kıyılmış, kıyılmış et, tavuk, balık ve sebzeden yapılmış kebaplar tüm dünyada propülerdir. Ancak Azerbaycan’da olduğunuzda, versiyonlarını gözden kaçırmamalısınız.
Dolma: Orta Doğu’da da popüler olan bu yemek, Azerbaycan versiyonu farklı ve çok güzel bir tadı vardır.
Plov veya pilav: Safran, tarçın ve diğer otlar, et veya tavuk ve sebzelerle zengin olan bu yemek çok lezzetlidir.
Lavangi: Utlar ve ceviz ile doldurulmuş tavuktan oluşan bir yemektir.
Baklava: Tatlıyı kim sevmez? Fındık ve ballı hamur tabakaları olan Azerbaycan baklavası şahanedir.

10. Mutfak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here