Bahamalar Gezi Rehberi
Bahamalar Gezi Rehberi

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, yaklaşık 390 bin nüfusuyla  Karayipler’de yer alan bir Kuzey Amerika ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin Güneydoğu kıyısında Küba ve Haiti ve kuzeyinde Dominik Cumhuriyeti yer almaktadır. 

Göz at ;

  1. Bahamalar Gezilecek Yerler
  2. Bahamalar Nerede?
  3. Bahamalar’da Gezilecek 10 Yer
  4. Bahamalar’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Bahamalar Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Ülke yaklaşık 700 ada ve 100’e yakın çıplak kayadan oluşmaktadır. Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı bulunmaktadır. Bu ülke yaz tatili için önemli bir merkezdir. Burada gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte O yerler…

Cable Plajı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Nassau’ya yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alan Cable Plajı,  Beyaz renkli kumları ve berrak sularıyla adanın en popüler plajıdır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Buraya gelip deniz, kum, güneş ve tabi ki eğlenceyi doruğuna kadar yaşayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için bu plajı tercih edin derim.

Grand Bahama

Bahamalar’ın en kuzeyinde yer alan Grand Bahama, Amerika Birleşik Devletlerine en yakın ada olarak bilinmektedir. Tatil ve eğlenceyi doruğuna kadar yaşayabileceğiniz harika bir tatil adasıdır.

Burada yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Kısaca huzurlu bir tatil için her şey mevcuttur. Buraya kadar gelmişken Rand Doğal Parkı, Peterson Cay Doğal Parkı, Port Lucaya ve Lucayan Doğal Parkı gibi turistik yapıları da gezmeyi ihmal etmeyin.

Cococay Adası

Bahamalar’da yer alan Cococay Adası, eğlence ve tatil için yıl boyunca çok sayıda kişinin ziyaret ettiği bir alandır. Özellikle eğlence ve lükse meraklı olanların akın ettiği bir yerdir. Bu adada yerleşim alanı yoktur. Sadece 1990 yıllında özel bir şirket tarafından kiralandı.

O tarihten günümüze kadar bu ada, şirket tarafında yönetilen adada birçok plaj, tesis ve alışveriş merkezi bulunur. Buraya gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Fakat biraz pahalı olduğunu belirtmek isterim.

Charlotte Kalesi

Nassau liman kentine hakim bir noktada yer alan Charlotte Kalesi, 1787-1790 yılları arasında inşa edilen tarihi bir kaledir. Şehir merkezinden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Cüzi bir para karşılığında rehberli turlara katılıp daha eğlenceli ve bilgi dolu bir tur yapabilirsiniz. Ki bana sorarsınız tur eşliğinde buraya gidin derim. Çünkü kalenin tarihini öğrenip ona göre gezmelisiniz. Özellikle kale altında yer alan tüneller ve zindanlar oldukça dikkat çekicidir. Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Dean’s Blue Hole

Ülkenin Log Island olarak bilinen bölgedeki Clarence kentinde yer alan Dean’s Blue Hole, dünyanın bilinen en derin tuzlu su mavi deliğidir. Tam 202 metre dalış imkanı sunmaktadır. Kendine güvenen dünyanın en iyi dalışçıları buraya gelmektedir. Yıl boyunca burada çeşitli dalış yarışları yapılmaktadır. Bu harika doğa alanın oluşma nedeni kaya kırıkları ve yağmur sularının ortaya çıkardığı karstik süreçlerdir. Buraya mutlaka uğrayın derim.

Mavi Lagün Adası

Ülkenin başkenti Nassau’ya yaklaşık 5 km uzaklıkta yer alan Mavi Lagün Adası, gezilip görülmesi gereken çok özel bir adadır. Bölgenin en önemli turistik adası olup yıl boyunca çok sayıda turist ağırlamaktadır. Burası 2 bin yıllık bir yerleşim alanı olup birçok kez el değiştirmiştir. Adada 5 binden fazla palmiye ağacı bulunmaktadır. Bunun dışında yine birçok hayvan türü yaşam alanı bulmaktadır. Ayrıca harika kumsalları ve plaj alanlarıyla göz kamaştırmaktadır. Tatil, doğa ve huzur adına aradığınız her şey burada mevcuttur.

Atlantis Paradise Adası

Nassau’nın kuzeydoğusunda yer alan Atlantis Paradise Adası ya da Türkçe ismiyle Atlantis Cennet Adası, gezilip görülmesi gereken harika bir adadır. Bu adada okyanus temalı muazzam bir tesis bulunmaktadır. Bu tesiste 5 yıldızlı lüks ve konforlu oteller bulunmaktadır.

Bunun yanında harika plajlar, renkli gece mekanları, tatlı ve tuzlu su lagünleri ve su kaydırakları bulunmaktadır. Bu tesis tam 141 dönümlük arsa üzerinde hizmet vermektedir. Yıl boyunca çok sayıda turistte ev sahipliği yapan bu tesis kesinlikle görülmeye değerdir. İsmi gibi cennet olan bu adada huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Nassau Korsanları Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nassau’da yer alan Nassau Korsanları Müzesi, 1716 yıllında ziyarette açılan bir müzedir. Müzede birçok ses ve ışıklandırma sistemi ile oluşturmuş manken ve heykeller bulunur. Özellikle balmumunda yapılan heykeller oldukça dikkat çekicidir.

Korsanların yaşamlarını, yaşam alanlarını, araçlarını ve silahlarını gösteren bir sürü film gösterisi ve canlandırmalar bulunmaktadır. Buraya rehber eşliğinde yarım saat gezip görebilirsiniz. Bu müze,  Pazartesi – Cumartesi 08:30 – 17:30 / Pazar 09:00 – 14:00 saatleri arasında ziyarette açıktır. Burayı ziyaret etmek için; Yetişkinler 13,00 $ ve çocuklar 6.50 $ ödemektedir.

Bahamalar Ulusal Sanat Galerisi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nassau’da yer alan Bahamalar Ulusal Sanat Galerisi, 2003 yıllında ziyarette açılan önemli bir müzedir. Birçok çağdaş sanat eseri ve geçici sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Seramik, resim, fotoğrafçılık, heykel ve tekstil çalışmalarına ev sahipliği yapan bu kurum, Ülkenin ilk sanat galerisidir. Sanatsal keşifler yapmayı seviyorsanız ve adanın kültürel dokusunu merak ediyorsanız bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

10  Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nassau’da yer alan Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi, 1982 yıllında ziyarette açılan bir doğa koruma alanıdır. Burada 200’den fazla kuş ve sürüngen türü bulunmaktadır. Oldukça yeşil bir alan olan bahçeye hayran kalmamanız elde değil. Şehir stresinden uzaklaşıp doğa eşliğinde hayvanlarla huzurlu zaman geçirmek için oldukça iyi bir tercih olsa gerek.


Bunlar dışında Bahamalar hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Bahamalar

Nüfus: 392.718

Başkent: Nassau

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Amerikan doları, Bahama doları

Bulunduğu Kıta: Kuzey Amerika

Kuruluş Tarihi: 1964

Saat Farkı: Yerel saati Türkiye saatine göre 7 saat daha geridir.

Vize Durumu: Bahamalar Türkiye’den vize istenmiyor. Buraya vizesiz gelebilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir: Burası Haziran-Kasım arası kasırga sezonu olduğu için bu dönem dışında gelebilirsiniz.

Bahamalar Nerede, Nasıl Gidilir?
Bahamalar Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here