Bala

Bala Ankara iline bağlı bir ilçedir. Bala ilçesi Ankara il merkezine 80 km uzaklıkta yer almaktadır. Bala ilçesi içinde barındırdığı Beynam Ormanları ile ön plana çıkmaktadır. Bala ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Beynam Ormanları: Bala ilçesine bağlı Beynam Köyü yakınlarında yer almaktadır. Beynam Ormanında karaçam daha yoğun olarak bulunmaktadır. 1966 yılından beri koruma altına alınan Beynam Ormanları zengin bitki örtüsü ve bol oksijenli temiz havası ile dikkat çekmektedir. Beyman Ormanında piknik alanları ve kır gazinosu bulunmaktadır. Keyifli zaman geçirmek ve spor yapmak için Beyman Ormanını tercih edebilirsiniz.

Aliasos Antik Kenti: Bala ilçe merkezine 14 km uzaklıkta Afşar Beldesinde yer almaktadır. Bala ilçesinin tek antik kenti olan Aliasos Antik Kenti Galatlar tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan Aliasos Antik Kenti Roma Döneminde Haç Yolu buradan geçtiği için antik kentte mil taşı bulunmaktadır. Tarihi bir yolculuk için bu antik kenti gezebilirsiniz.

Kesikköprü Barajı: Baraj 1966 yılında Kızılırmak Nehri üzerinde yapılmıştır. Barajın çevresinde belediye tarafından açılan dinlenme kampı yer almaktadır. Kesikköprü Barajı yüzme, olta balıkçılığı, günübirlik piknik ve kamp yapmaya uygundur. İlçenin en çok tercih edilen Kesikköprü Barajını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Kesik Köprü: Bala ilçe merkezine bağlı Kesikköprü Köyünde yer almaktadır. Selçuklular döneminde 1251 yılında Kızılırmak üzerine inşa edilmiştir. Uzunluğu 320 metre, genişliği ise 5 metre olan köprü 13 gözlü ve sivri kemerli olarak inşa edilmiştir. Onarımdan geçirilen köprü günümüzde hala kullanılmaktadır.

Bala Hangi Şehirde
Bala Haritası
Bala Nasıl Gidilir
Bala Nerede
Bala

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here