BALIK MÜZESİ

Balık Müzesi İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunan Samatya’da bulunur. bu müze misyon olarak diğer müzelerden farklıdır. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili dört büyük denize sahiptir. bu denizlerde bulunan birbirinde farklı balıklar sergilenmektedir.

Balık Müzesi Nerede

Müze samatya sahili yolu üzerinde bulunan Kocamustafapaşa Balıkçı Barınağı`nın içinde yer alıyor. Kocamustafapaşa Çevre Koruma ve Balıkçılar Derneği Başkanı Haydar Deniz`in kişisel gayretleri ile 1991 yıllında açılmıştır. 15 balık türü ile açılan müze günümüzde 700’e yakın balık türü bulunur. bu balıklar Akdeniz, Karadeniz, Ege ve Marmara denizinde tutulan balıklar kavanoz içinde bulunmaktadır.

Balık Müzesi

Raflarda sergilenen balıkları Türkçe ve Latince olarak isimleri yazılıdır. Bu müzede sadece balıklar değil diğer bazı deniz ürünleri de sergilenmektedir. Mesela Deniz kestanesi kabukları, mercanlar, kaplumbağalar ve deniz yıldızları da sergide bulunan parçalardır. Müze çoğu kişi tarafında bilinmeyen az sayıda ziyaretçisi bulunan bir müzedir. Umarım bu yazımızdan sonra herkes oraya akın etmeye başlar.

Balık Müzesi

Nerede: Muhsine Hatun Mahallesi, Samatya Sahil Yolu Kennedy Cad., 34130 Fatih/Istanbul

Ücret: Müzemiz giriş ücreti almamaktadır. Yani giriş ücretsizdir.

Balık Müzesi

 

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here