Balıkpazarı Açık Hava Müzesi
Balıkpazarı Açık Hava Müzesi

Muğla ilimizin Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyünde tarihi bir yapı olan Balıkpazarı Açık Hava Müzesi ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

İassos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi

Yaz turizmi için en çok tercih edilen illerden biri de şüphesiz Muğla’dır. Burada deniz, kum ,güneş insanı büyülemektedir. Her yaz binlerce insan tatil için buraya akın ediyor. Fakat  Buraya tatil yapmaya gidince bir de tarihi yapılara şahit oluyorsunuz.  Bu yapılardan biri de Balıkpazarı Açık Hava Müzesidir.  Bu yapıları görmeden dönmemelisiniz. Düşünsenize hem tatilinizi yapıyorsunuz hem de tarih yapıları geziyorsunuz. Bir vuruşta iki kuş deyimi bunun için söylemişlerdir herhalde. İlimizde birçok tarihi yapıyı görmeniz mümkündür. Milas ilçemize uğrayınca burada birçok tarihi yapıya şahit oluyorsunuz. İlçenin 28 km ötesinde çok tatlı ve şirin bir köy bulunmaktadır. Bu köy Kıyıkışlacık köyüdür. Burada bulunan İasos Antik Kenti’nde İasos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi’ne sırayla; Selevkilerin, Alinda Beyi Olympikhos’un, M.Ö. 201 yılında Makedonya, M.Ö. 219 yılında Romalıların hakimiyetine girmiştir. Bu anıt kent yakınında bulunan birçok anıt mezar bulunmaktadır. Anıt Mezarların Roma dönemine ait olunduğu söylenmektedir. Bu mezarlardan biri de Palık Pazarıdır. Mezar 1993 yıllında restore edip 1995 yıllında müze olarak açılmıştır. Bu müzede İasos Antik kentinde yapılan kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Nerede
Muğla Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Ayrıca Milas ilçemize gelmişken buralara da uğramayı ihmal etmeyiniz. Bu tarihi yapıları da görmenizi istiyoruz. Bunlar: 1. Şeytan Yalısı 2. Uyku Vadisi 3. Beçin Kalesi 4. Losos antik  kentlerine de uğrayanız.

Sonuç olarak tarihi yapıları, güneşi, kumu, sahilleri vb. bunların hepsini bir arada bulacağınız çok nadir il vardır. Bunun için burayı ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Buraya gelip doyasıya eğlenebilirsiniz.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Nerede?

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi, Muğla ilimizin Milas ilçesine bağlı Kıyıkışlacık Köyünde Bulunur. Muğla il merkezine 92 km, Milas ilçe merkezine ise 28 km uzaklıkta bulunur.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Nasıl Gidilir?

Milas ilçesine ulaştıktan sonra buradan dolmuşlarla Kıyıkışlacık Köyüne gidilebilir. Ya da şahsi aracınızla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

İassos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi, Yaz sezonunda 09:00-19:00, Kış sezonunda 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. İassos Balık Pazarı Açık Hava Müzesi Girişi Ücretsizdir.

Balıkpazarı Açık Hava Müzesi
Balıkpazarı Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here