Balışeyh

Balışeyh ilçesi Kırıkkale ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 21 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılır.

Kırıkkale’nin İlçeleri

Balışeyh ilçesi İsmini Oğuz Kayı Beyi Ertuğrul Gazi’nin yakın arkadaşı Şeyh Edebalini diğer adıdır. Şeyh Edebali bu ilçemizde yaşamıştır. O yüzden ismini vermişlerdir. Yerleşim tarihi 1250 yıllarda olmuştur. İlçemiz 2015 yıllı itibari ile nüfusu 5.782’dır.

Balışeyh Nerede

Balışeyh Gezi Rehberi

Koçubaba Türbesi: İlçemizde bulunan bu türbe Türk ve Bektaşi şeyhi sayılan ve çok önemli bir şahıs olan Koçu Baba’ya aittir. 15. Yüzyılda inşa edilen bu türbe çok kez onarımdan geçilmiştir. Yöre halkı ve dışarıda gelen insanların uğrak yeridir. Sizinde yolunuz düşerse uğramayı ihmal etmeyiniz.

Koçubaba Türbesi

Ballıbaba Camii: İlçe merkezinde yapılan bu cami yöre halkı ve ilçe için önemli bir eserdir. 1121 yıllında inşa edilen bu cami kim tarafında yapıldığı kesin beli değildir. Mimari olarak Selçukluların yapıldığı tahmin edilmektedir. Cami tavanında görülen işçilik dikkat çekicidir. Yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip ziyaret etmelisiniz. Aynı isimle türbe de bulunur.

Ballıbaba Cami
Ballıbaba Türbesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here