Bandar Seri Begavan'da Gezilecek 10 Yer
Bandar Seri Begavan'da Gezilecek 10 Yer

Bandar Seri Begawan, Brunei ülkesinin başkenti ve yaklaşık 74 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. Asya’nın en güzel başkentlerinden biridir. Doğa yapısı ve tarihi yapılarıyla oldukça dikkat çeken bir kenttir. Renkli ve tarihi kent olan Bandar Seri Begavan, mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biridir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Bunların içinde en popüler 10 tanesini sizler için derledik. Bunlar;

Brunei Tarih Merkezi

Başkent Bandar Seri Begawan şehir merkezinin 5 kilometre uzağında yer alan Brunei Tarih Merkezi, çok sayıda islami eserlerin sergilendiği bir müzedir. Özellikle  9. ve 10. yüzyıldan kalma yazmalar oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Ülke tarihi açısında önemli bir yerdir.

Royal Regalia Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Royal Regalia Müzesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken çok lüks bir müzedir. Müzede padişaha verilen hediyeler sergilenmektedir. Oldukça lüks bir müzedir. Eserler ise oldukça dikkat çekicidir. Bana göre mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Kampong Ayer Bölgesi

Kampong Ayer Bölgesi, 42 farklı köyün bir araya gelmesiyle oluşan bir bölgedir. Burada yaklaşık 30 bin hane bulunur. Bu evle su üzerinde kurulmuştur. Geçmişte ülke nüfusun büyük kısmı burada yaşıyordu. Çoğu gezgine göre burası Doğu Asya’nın Venedik’i olarak bilinir. Ayrıca su kasabası olarak da bilinir. Bu bölge daha çok su sporları ile bilinir. Yolunuz buraya düşerse bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin derim.

Malay Teknoloji Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Malay Teknoloji Müzesi, 29 Şubat 1988 tarihinde ziyarette açılan bir müzedir. Tekne yapımı, balıkçılık, metal işleme ve kuyumculuk gibi çok sayıda geleneksel eserler bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Müzeyi ziyaret ettiğinizde ülke ve şehrin kültür yapısını mutlaka ziyaret edin.

Ulu Temburong Ulusal Parkı

Brunei’nin başkenti Bandar Seri Begavan’ın güneydoğusunda yer alan Ulu Temburong Ulusal Parkı,  549,1 km²’lik alanıyla 1991 yıllında kurulan ülkenin en popüler doğa koruma alanıdır. Yağmur ormanları içerisinde yer alan bu park, gezilip görülmeye değerdir. Özellikle burada yer alan  halat köprüleri üzerinde safarilerin keyfini çıkarabilirsiniz. Parkta birçok canlı keşfedebilirsiniz. Parkın nefes kesen bir manzarası bulunmaktadır. Burada harika fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Sultan Hassanal Boliah Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Jame’ Asr Hassanil Bolkiah Camii, 1992-1994 yılları arasında inşa edilmiş ülkenin en büyük ve en görkemli camisidir. Caminin mimarisi ve süslemeleri oldukça dikkat çekmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Özellikle halı ve iç süslemeleri dikkat çekicidir.

Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Sultan Ömer Ali Seyfeddin Camii, 1958 yıllında 28. Brunei Sultanı tarafından inşa edilen bir yapıdır. Bu yapı, Güneydoğu Asya’nın en güzel ibadet yerleri arasında bulunmaktadır. Özellikle mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret edin. Ülkenin en güzel ve en popüler camisidir.

House of Twelve Roofs (Oniki Çatılar Evi)

Sömürge döneminde Britanyalı komutanların kaldığı House of Twelve Roofs (Oniki Çatılar Evi), günümüzde müze olarak kullanmaktadır. Buraya gelirseniz bu müzeyi mutlaka ziyaret edin o döneme ait birçok eser burada sergilenmektedir. Özellikle birçok dikkat çekici fotoğraf bulunur. Müze, 2015 yıllında bakıma alınmıştır.

Istana Nurul Iman (İnanç Işığının Sarayı)

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Bandar Seri Begavan’da yer alan Istana Nurul Iman (İnanç Işığının Sarayı), 1984 yıllında inşa edilen önemli bir yapıdır. Bu yapı, Sultan’ın ikametgahı olarak kullanmaktadır. Saray bünyesinde 788 oda, 257 banyo, 5 yüzme havuzu ve 1500 kişi kapasitesi camii bulunur.  200 bin kilometrekarelik alan üzerinde kurulan bu yapı, dünyanın en büyük ve en lüks saraylardan biridir.

10  Tasek Lama Dinlenme Parkı (Taman Peranginan Tasek)

Başkent Bandar Seri Begavan’ın 2 km kuzeyinde yer alan Tasek Lama Dinlenme Parkı, Ağaçların hışırtısı, kuşların cıvıltısı ile insanlara huzur veren bir şehir parkıdır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir piknik keyfi yaşayabilirsiniz. Ayrıca muazzam manzara karşısında harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir.

Göz at ;

  1. Brunei Gezilecek Yerler
  2. Bandar Seri Begawan Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  3. Brunei Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  4. Brunei’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Brunei’de Gezilecek 10 Yer
  6. Brunei Nerede?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here