PAYLAŞ
Baskil

Baskil ilçesi Elazığ ilimize bağlı 10 ilçesinden biridir. Bu ilçemiz şehir merkezi ile arasındaki uzaklık  yaklaşık 38 km’dir.  Buraya ulaşım rahat olup kısa sürede ulaşma imkanına sahipsiniz. İl merkezinden buraya giden dolmuşlar vardır. Buraya karayolu, deniz yolu yada demir yolu ile ulaşmanız mümkündür.

Elazığ-Baskil

Baskil ilçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Elazığ’ın ilk yerleşim yeri olarak bilinen bu ilçemiz tarihi Urartulara dayanmaktadır. Burada yapılan kazılar sonucunda Hititliler, Asurlar, Bizans, Roma, Makedonya, Selçuklular ve Osmanlılar dönemine ait eserler bulunmuştur. İlçe merkezinde bu medeniyetler ait yapılara rastlanmak mümkündür. İlçe daha önce Elazığ ilimize ait bir köy iken 1925 yıllında nahiye daha sonra 1929 yıllında ilçe olma statüsünü kazanıp Elazığ ilimize bağlanmıştır. İlçe merkezine bağlı 3 nahiye 60 köy bulunur.

Baskil Hangi Şehirde

İlçemiz tarihi yapılar, doğal güzellikleri ve konumundan dolayı çok önemli bir yerdir. Bu ilçemiz özellikle kayısısı ile bilinir. Elazığ ilimizin en canlı ilçelerinden biridir.

Baskil ilçemizin gezi rehberine bakalım:

Baskil kaysısı: Bu kaysı ilçemizde yetiştirilen kaysı oranı ve kalitesi ile dünyada ilk sırayı almaktadır. Burada yetiştirilen kaysıları iç ve dış pazarlarında yerini bulmaktadır. Bu kaysı çok zengin şeker ve mineral özeliğine sahiptir. Bu yüzden çok tercih edilir. Kesinlikle tadı çok mükemmeldir. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle uğrayıp tadına bakmalısınız.

Baskil kaysısı

Kömürhan Köprüsü: Bu köprü Malatya- Elazığ karayolu üzerindedir. Bu köprü çok eski bir köprü olup daha sonra barajların etkisi ile yıkılmıştır. Yerine yeni bir köprü yapıldı fakat ismi aynı kaldı. Fırat nehri üzerinde bulunan bir köprü 1986-89 yılları arasında inşası yapıldı. fırat köprüsü olarak da bilinir.

Kömürhan Köprüsü

Körpınar Höyüğü: Bu höyük Baskil ilçemize bağlı akkuş köyünün Körpınar mevkisindedir. Bu höyük arkeolojik 1. Sit alanıdır. İlçe merkezine 35 km uzaklıkta bulunan bu höyük Asur dönemine ait olunduğu söylenilir. Burada birçok kalıntı görmek mümkündür.

Körpınar Höyüğü-Baskil
Körpınar Höyüğü

Tomisa Kalesi: Bu kale ilçemize bağlı topaluşağı köyün sınırlarında bulunur. Urartu dönemine ait olunduğu rivayet edilir. Bu kale savunma amaçlı yapılmıştır. Günümüzde sadece çok az bir kısmı ulaşmıştır. Bu yüzden koruma altına alınmıştır.

Tomisa Kalesi

Muşar Dağı Kilisesi: Bu kilise Baskil ilçemize bağlı su yatağı köyün ışıklar mezraasında bulunur. Kilise Muşar dağın tepesinde inşa edilmiştir. ilçe merkezine 60 km uzaklıktadır. Bu kilise daha çok Malatya üzerinde gelinmelidir. Malatya’ya daha yakındır. Bu kilise hakkında kesin bilgi yoktur. Günümüzde oraya gittiğinizde fare delikleri gibi her yer çukur olduğunu göreceksiniz. Bu kilise ait bir özelik değil. Definecilerin açmış olduğu çukurlardır. Günümüzde harabe durumundadır.

Muşar Dağı Kilisesi

Demiryolu Köprüsü: Bu köprü karakaya barajı üzerinde kurulmuştur. Malatya ile Baskil ilçesini birbirine bağlanmıştır. 3200 metre uzunluğunda bulunan bu köprü Türkiye’nin en uzun köprüsüdür. Bu köprü 1986 yıllında ulaşıma açıldı.

Demiryolu Köprüsü

Ayrıca burada bulunan Karakaya Barajında feribot seferleri yapabilirsiniz. Baraj üzerinde yapılan etkinliklere katılabilirsiniz. Ayrıca isimin anmadığımız birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Sonuç olarak bu Doğu Anadolu Bölgemizin şirin ilçesine yolunuz düşerse tarihi yapıları ziyaret edip doğal güzellikleri görebilir. Kaysının tadına bakabilirsiniz.

Baskil

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz