Batman ili

Batman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunur. İlimize bağlı 6 ilçesi vardır. Bunlar: Sason, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk, Beşiri ve il merkezidir.

Batman’da Gezilecek Yerler

Batman ilimiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden her birinin ilimize bir yapı armağan edip öyle gitmiştir. Özellikle ilimizin sınırlarında geçen Dicle Nehri,  ilimize büyük önem kazandırmaktadır.

Göz at ;

  1. Batman Gezilecek Yerler
  2. Batman’da Gezilecek 10 Yer
  3. Batman Gece Hayatı
  4. Güneydoğu Anadolu’da Mutlaka Gezilmesi gereken 10 Yer
  5. Batman’ın İlçeleri
  6. Batman Otelleri ve Batman Otel Fiyatları
  7. Batman Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
  8. Hasankeyf Gezilecek Yerler
  9. Malabadi Köprüsü

İlimizde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. fakat bunların en gözde 10 yapıyı sizin için seçtik. Bunları size sunacağız. Umarım beğenirsiniz. Bunun dışında Batman Gezi rehberini yazdık isteyen olursa burada okuyabilir. <<Batman Gezi Rehberi

Batman

1.Malabadi Köprüsü

Bu köprü Diyarbakır-Batman yolu üzerinde bulunur. İl merkezine yaklaşık 7 km uzaklıktadır. Bu köprü Artukoğulları tarafında 1147 yıllında inşa edilmiştir. Günümüzde yeni bir köprü yapıldığı için burada ulaşım yapılamıyor. Köprü üzerinde nişlerin içerisinde, insan, hayvan, güneş motifleri bulunmaktadır. Fakat eski heybeti ile hala ayakta durmaktadır.

Malabadi Köprüsü

2.İmam Abdullah Türbesi

Bu türbe Hasankeyf Köprüsüne girişte soldaki tepe üzerinde bulunur. Hasankeyf kuşatması sırasında kahramanca savaşıp şehit olan İmam Abdullah’a ait bir türbedir. İmam Abdullah Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyarın oğludur. İmam Abdullah bölgede büyük bir saygı görmekte Bu türbeye yöre halkı tarafında ziyaret edilip dua ederler.

İmam Abdullah Türbesi

3.Hasankeyf Mağaraları

Bu mağara Hasankeyf ilçemizde bulunur. ilçemizde  kalkerli arazileri ile sayısı çok olan bu mağaraları görmeye değer yerlerden olduğunu düşünüyorum. Bu mağaraların bazıları doğa tarafında bazıları da insanlar tarafında yapılmıştır. Yani anlayacağınız yapay ve doğal mağaralar bulunur. Bu mağaralardan eskiden ev olarak kullanmışlardır.

Hasankeyf Mağaraları

4.Zeynel Bey Türbesi

Bu türbe Hasankeyf ilçemizde bulunur. Türbe  Akkoyunluların hükümdarı olan Uzun Hasan’ın oğlunun türbesidir. Zeynel Bey 1243 yıllında yapılan Otlukbeli savaşında hayatını kaybetmiştir. Savaştan sonra uzun Hasan oğlu için bir türbe yaptırır. Bu türbenin diğer türbelerden farkı taş üstünde tuğla şekilde örülmesidir.

Zeynel Bey Türbesi
Zeynelbey Türbesi Nerede

5.Mor Kiryakus Manastırı

Beşiri ilçemizin merkezine bağlı Ayrancı Köyünde bulunur. Bu manastır 365 odalı Hristiyanlara ait en eski yapıdır. 457 yıllında inşa edilmiştir. 2 .yüzyılda Hristiyanlar tarafında Üniversite olarak açmıştı. Daha sonra inanç merkezi olarak açılan bu mabet uzun yıllar Hristiyanlara hizmet etmiştir. 1940 yıllına kadar yöre halkına hizmet etmiştir. Burada eğitmen yetiştirip farklı bölgelerdeki kiliselere atanıyordu.

1940 yıllından sonra kente Hristiyan inancına sahip kimse kalmayınca kendi kaderine terk edildi. . Yılların vermiş olduğu tahribat yüzünde okunmaktadır. Yakın zamanda restore edilmiştir. Daha sonra müzeye çevrilmiştir .Burada Hristiyan inancına ait birçok eser sergilenmektedir. 200 kiloluk çanı ile adeta tarihe meydan okumaktadır.

Mor Kiryakus Manastırı
Mor Kiryakus Manastırı:

6.Memikhan Köprüsü

Beşiri İlçemizde bulunan bu köprü tarihi bir köprü vazifesini görmektedir. Uzun yıllar yöre halkına hizmet edip ismini tarihe yazdırmayı başarmıştır. Memikhan Köprüsü kim tarafında ve ne zaman yapıldığı ile ilgili pek bilgi yoktur. Fakat aynı Bölgede yapılan Malabadi Köprüsü ile mimari olarak benzemektedir. Bu yüzden aynı kişiler tarafında yapıldığı düşünülmektedir.

Memikhan Köprüsü

7.Seyyid Bilal Türbesi

Bu türbe Gercüş ilçemize bağlı Vergili köyünde bulunur. bu türbede yatan kişi Hz. Muhammed’in torunu olan Hz. Hüseyin’in soyunda gelmektedir. Yöre halkı için değerli bir şahsiyet olduğu biliniyor. Türbesi sürekli ziyaret ediliyor. Türbeye gelenler dua edip adak adarlar. Bu türbe hem tarihi hem inanç merkezi bir yerdir. Bu türbeyi gezilecek yerler listenize almanız gerekir.

Seyyid Bilal Türbesi Nerede
Seyyid Bilal Türbesi

8.Hıdır Bey Camii

Bu cami Kozluk ilçemizde bulunur. Üzerinde bulunan kitabesine göre orada bulunan beylerden Hıdır Bey tarafında inşa edilmiştir. Hıdır bey tarafında bu yörede inşa edilen başka eserlerde bulunur. Bu caminin minaresi yıkılmıştır. Uzun yıllara cami yöre halkına hizmet etmiştir. Cami birçok kez onarımdan geçmesine rağmen içi doğallığını korumaktadır.

Hıdırbey Camisi

9.İbrahim Bey Camii

Bu cami Kozluk ilçemizde bulunur. Cami  Kitabesine göre 1705 yılında “Gemen Aşireti”nden Murtaza Bey’in oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edilmiştir. cami de çeşitli süslemeler bulunmaktadır. Bu süslemeler dikkat çekicidir. Ayrıca bu Camide, diğer camilerde nadir olarak görülen, kıble yönünde on iki çizgiye bölünmüş bir güneş saati, namaz vakitlerinin belirlenmesinde kullanılmıştır.

İbrahim Bey Camisi

10.Hasankeyf Kalesi

Hasankeyf ilçemizde bulunan bu kale Fırat nehri kıyısında inşa edilmiştir. kale nehirden yaklaşık 200 metre yüksekliktedir. Roma dönemine ait olunduğu söylenilir. Romalılar bu kaleyi Sasanilerden korunmak amacı ile yapılmıştır. Bu kale Romalılardan sonra birçok medeniyete hizmet etmiştir. Bu kale birçok başarı kazılmasına vesile olmuştur.

Hasankeyf Kalesi

6 YORUMLAR

  1. Batman Çok Güzel Ama Kötü Niyetli İnsanlarımız,Akşam Hasankeyfe felan gidip içki içip şişelerini orda bırakıyorlar Hasankeyfte doğallığını yitiriyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here