Belkıs/Zeugma Antik Kenti

Gaziantep ilimizin Nizip ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan ve dünyaca popüler tarihi yapı olan Belkıs/Zeugma antik kenti ile ilgili derleyip topladığımız bilgileri siz değerli okurlarımızla paylaşmayı kendimize borç bildik.

Belkıs/Zeugma Antik Kenti

Antik kent tepeler üzerinde kurulan bir kenttir. Büyük İskender krallığı burayı ele geçirince Selevkeia Euphrates ismiyle bir kent kurmuştur. Bu kentin tam karşında bulunan tepede eşinin adına yeni bir kent kuruyor bu kentte de Apameia adını vermektedir. Daha sonra bu iki kenti birbirine bir köprü ile bağlanmaktadır. Daha sonra bu kent Romalıların eline geçmiştir. Roma buraya Zeugma ismini veriyor. Bu isim Roma da köprü anlamında kullanılmaktadır. Roma döneminde bu kent en parlak devrini yaşamıştır. O zaman bulunan kentlerin içinde en büyüğüdür. Günümüz kentleri ile karşılaştırsak bugünkü Londra kentin büyüklüğünde bir kenttir. Bu kentte birçok villa eklenmiştir. Ticari ve askeri bir kent haline gelmiştir. Çok zengin olan bu kent Sasani devleti tarafında ele geçirip yağmalamıştır. Şehri altını üstüne getirmişlerdir. O günden sonra bir daha bu şehir eski ihtişamına bir türlü kavuşamamıştır. Son yıllarda yapılan kazılardan birçok tarihi eser bulunmuştur.sadece belirli bölgelerde yapılan kazılarda bulunan mozaik eserleri bu bölgenin mozaik kenti olduğu gözler önüne sermiştir. Ayrıca Gaziantep’te bulunan bullar ile dünyada yarışacak seviyede olduğunu da gösterir. Şehir bugün kazı çalışmaları devam etmektedir. Zeugma kenti daha tam anlamıyla aydınlığa çevirmemişlerdir.

Belkıs/Zeugma Antik Kenti nerede
Belkıs/Zeugma Antik Kenti nerede

Sonuç olarak bu tarihi yapı ve kenti merak ediyorsanız buyurun sizi Antep ilimize bekliyoruz.

Belkıs/Zeugma Antik Kenti
Belkıs/Zeugma Antik Kenti

Belkıs/Zeugma Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Belkıs/Zeugma Antik Kenti, Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Belkıs Köyünde bulunur. Diğer bir deyişle Nizip ilçesinin 10 Km doğusunda, Birecik barajının yanında bulunur. Buraya şahsi aracınızla Nizip otobanından çıkarken, Nizip’e dönmeden sola dönüp tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu köy, Gaziantep il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur.

Zeugma Antik Kenti Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Belkıs/Zeugma Antik Kenti, yaz aylarında 08.00 – 18.30, kış sezonunda ise 09.00 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeyi ziyaret etmek için 10 TL giriş ücreti ödemeniz gerekir.

Belkıs (Zeugma) Köyü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here