Boğatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?
Boğatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgemizin en popüler köylerinden biri olan Boğatepe Köyü ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi aktaracağız. Bunun yanında Boğatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulacağız.

Kars il merkezine bağlı Boğatepe Köyü, mutlaka gezilip görülmesi gereken harika bir köydür. Bu köyü diğer köylerden ayıran çok önemli bir farkı var. Bu fark; tarihi yapılar veya doğal güzellikler değil. Elbette bunlarda var. Fakat köyü asıl popüler ve ilginç kılan kılan yerel halkın çalışkanlığıdır. Bu köyde tam olarak 16 çeşit peynir üretilmektedir. Bu peynirler başta ülkemizin şehirlerine olmak üzere batının çok sayıda şehrine de peynir satılıyor. Burada 2005 yıllında bir Peynir Müzesi hizmette açıldı. Bu nedenle buraya yıl boyunca çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

2344 metre rakımdaki bu harika köyde yeşillik oldukça fazladır. Burada hayvancılığın en alası yapılmaktadır. Bu hayvanlarda elde edilen sütlerle 16 değişik ve harika tatta peynir üretilmektedir. Bu peynirleri dünyanın değişik yerlerine gönderilmektedir. Bu köyde yaşayan halkın büyük kısmı bu işle uğraşmaktadır. Gelirleri ise oldukça fazladır. Hayvancılıkla birlikte son yıllarda Eko Turizm de baya gelişmiştir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu köyü ziyaret edin derim. Ayrıca burada konaklama yerleri de bulunmaktadır. Ayrıca şunu da söylemeden bitirmek istemiyorum. Köyde Karapapak(Terekeme) Türklerinin gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır. Buraya gelip ayrıca bu kültürle de tanışabilirsiniz.

Boğatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir?

Boğatepe veya diğer ismiyle Zavod Köyü, Kars’ın il merkezine bağlı bir köydür. Bu köy, Kars il merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için Kars kent merkezinden kalkan köy dolmuşlarıyla veya köyden araç kiralayıp buraya ulaşabilirsiniz. Ya da şahsi aracınızla tabelaları takip ederek buraya çok rahat ulaşabilirsiniz.

Göz at;

  1. Ekomüze Zavot Peynir Müzesi
  2. Kars Gezi Rehberi
  3. Kars’da Gezilecek 10 Yer
  4. Kars Gece Hayatı
  5. Kars Otelleri ve Kars Otel Fiyatları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here