Bozcaada

Bozcaada Çanakkale ilinin ada ilçesidir. Bozcaada ilçesine ulaşım Geyikli İskelesinden kalkan arabalı vapurlar ile sağlanmaktadır.

Bozcaada İlçesi

Yolculuk yaklaşık yarım saat sürmektedir. Bozcaada ülkemizin en büyük üçüncü adası olma özelliğine sahiptir. Bozcaada eski zamanlara dayanan tarihi, kendine özgü mimari yapıları, masmavi denizi ve doğal güzelliği ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bozcaada’da yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Bozcaada Hangi Şehirde
Bozcaada Haritası
Bozcaada Nasıl Gidilir
Bozcaada Nerede

Bozcaada Kalesi

Adaya vardığınızda ilk olarak kale göze çarpmaktadır. Bozcaada Kalesi; adanın zengin geçmişini gözler önüne sermektedir. Ülkemizin en iyi korunmuş kalelerinden olan Bozcaada Kalesi; kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. İhtişamlı bir mimariye sahip olan kale; Fenikeliler, Cenevizliler ve Venedikliler tarafından kullanılmıştır. Kale bugünkü görünümünü Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet zamanında almıştır. Çeşitli zamanlarda onarımdan geçen kale bütün heybeti ile günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kalenin iç kısmı açık hava müzesi gibi oluşturulmuştur. Kaleden deniz manzarasını izleyebilir ve tarihin derinliklerinden gelen bu kaleyi yakından görebilirsiniz.

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Müzesi

Bozcaada merkezinde yer almaktadır. Müze; 130 yıllık bir geçmişe sahip binada 2006 yılından beri hizmet vermektedir. Bozcaada Müzesinde; dünyada sadece Bozcaada’da çıkan deniz kabuğu, ada çevresinde toplanan 720 çeşit deniz kabuğu, yalnız adaya özgü olan fosil, arkeolojik eserler, sikke ve harita sergilenmektedir. Oldukça ilginç bir müze olan Bozcaada Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Bozcaada Müzesi

Ayazma Manastırı

Ayazma; kutsal su anlamına gelmektedir. Adanın güney kısmında yer alan Ayazma Manastırı; çift oluklu çeşme, küçük bir şapel ve iki tane tek katlı yapıdan oluşmaktadır. Burada bulunan şapel Rum Ortodoks cemaatine aittir. Rum Azize Aya Paraskivi adına yapılan bu şapel sadece özel günlerde ibadete açılmaktadır. Ayazma Manastırının yanında dev ağaçların altında sürekli akan çeşmesinden dolayı burası piknik alanı olarak kullanılmaktadır. Burada yer alan bu çeşmeden su içenin artık adalı olacağına inanılıyor. Buradan Ayazma Plajına gidebilirsiniz. Ayazma Plajında denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ayazma Manastırı

Göztepe

192 metre yükseklikte yer alan Göztepe adanın en yüksek noktasıdır. Göztepe; Bozcaada’nın tüm manzarasına hakimdir. Bozcaada’nın en güzel manzaralarını izleyebilirsiniz. Ayrıca burada gün batımını mutlaka izleyin.

Bozcaada Göztepe

Rüzgar Gülleri

Adanın batı ucunda yer almaktadır. Burada 17 tane rüzgar gülü ve rüzgar güllerinin en son kısmında 1861 yılında inşa edilen Polente Feneri bulunmaktadır. Buraya minibüsler ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ege Denizinin muhteşem görüntüsü ile birleşen Rüzgar Gülleri harika bir manzara oluşturmaktadır. Rüzgar gülleri ve Polente Fenerinin yanında gün batımını izlemenizi tavsiye ederim.

Bozcaada Rüzgar Gülleri

Meryem Ana Kilisesi

Bozcaada’nın ibadete açık olan tek kilisesidir. Meryem Ana Kilisesi; Rum Ortodoks cemaatine ait bir kilisedir. Kimler tarafından inşa edildiği bilinmeyen kilise Rum Mahallesinde yer almaktadır. Kilisenin girişinde 1869 yılında yapıldığına dair bir bilgi yer almaktadır. Çeşitli zamanlarda onarımdan geçen kilise asıl halini koruyarak günümüze kadar ulaşan tarihi yapılardandır.

Bozcaada Meryem Ana Kilisesi

Akvaryum Koyu

Mermer Burnu olarak da bilinen Akvaryum Koyu ada merkezinden iki saat yürüme mesafesi uzaklıktadır. Berrak sulara sahip Akvaryum Koyu su altı canlı çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Gözlük takarak yüzerseniz bu su altı canlılarını da izleyebilirsiniz. Ayrıca burada kamp kurarak yıldızların altında bir gece geçirebilirsiniz.

Bozcaada Akvaryum Koyu

Poyraz Limanı

Ada merkezine en yakın koylardan biridir. 15 dakikalık bir yürüyüş sonucu buraya ulaşabilirsiniz. Poyraz Limanının denizi sığ, sıcak, fazla rüzgar almayan ve sakin bir yerdir. Ayrıca denize girmek için Adada bulunan Beylik Koyu, Ayazma Plajı, Sulubahçe Koyu ve Habbele Plajını da tercih edebilirsiniz.

Bozcaada Çarşı

Bozcaada Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Bozcaada Gece Hayatı

Bozcaada Otelleri ve Bozcaada Otel Fiyatları hakkında bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Bozcaada Otelleri ve Bozcaada Otel Fiyatları

Bozcaada Evleri
Bozcaada Poyraz Limanı
Bozcaada Sokakları
Bozcaada

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here