Büyük Saray Mozaikleri Müzesi.

Müze İstanbul ilimizin Sultanahmet Meydanında bulunan Arasta pazarında bulunan bir mozaik müzedir. İstanbul gezi listesinde bulunması gereken bir müzedir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi içi

İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Bu müze binası üzerine Sultanahmet Camii Çarşısı’nın yapıldığı Büyük Saray’ın  yada diğer ismi Bukaleon Sarayı tabanı mozaiklerle kaplanmış olan peristil (ortası açık sütunlu avlu) bölümünün kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Peristilin diğer bölümlerine ait mozaikler de bulundukları yerden buraya  getirilmiştir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede

Müze ilk olarak 1953 yıllında İstanbul Arkeoloji müzesi olarak açıldı. 1979 yılında Ayasofya Müzesine bağlandı. 1982 yıllında Avusturya Bilimler Akademisi ile anlaşma yapıp 1987 yıllında restore edilip bugünkü şeklini almıştır.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

1872 metre karelik bir alanda hayatta kalan mozaiklerle 150 insan ve hayvan figürü kulanarak 90 farklı tema bulunur. Burada Doğa ağırlıklı resimler açık havada çoban yaşamı, iş yapan köylüler ve avcıların cesareti gibi konuları işler. Oyun oynayan çocukların, yabani ya da çayırda otlayan hayvanların yanı sıra, mitolojik hayvan hikâyelerinde ya da masallarda yer alan düşsel yaratıklar da canlandırılır. Tarihi dokusu ve tarihe ışık tutan mozaikleri görmek istiyorsanız buraya mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesine nasıl Gidilir

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede?

Arasta Çarşısı, Sultanahmet Mahallesi Fatih İstanbul/Türkiye

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nasıl Gidilir?

Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı’nı kullanıp Sultanahmet Durağı’na kadar gelip Buradan birkaç dakikalık  yürüyüşle müzeye ulaşabilirsiniz.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Ziyaret günleri ve Ücreti

15 Nisan – 25 Ekim tarihleri arası her gün 09.00–19.00 saatlerinde gezilebilir. 25 Ekim – 15 Nisan tarihleri arası her gün 09.00–17.00 saatlerinde gezilebilir. Giriş ücreti: 15 tldir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde deve sırtında çocuklar
Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde kanatlı dişi kaplan
Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde kaplan ayı tasviri
Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde kartal yılan mücadelesi
Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde keçi sağan köylü figürü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here