Büyük Yeni Han Eminönü

Büyük Yeni Han İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunur. Eminönü meydanında Çakmakçılar’a doğru çıkarken bizi bu han karşılamaktadır. Günümüzde biraz tahrip olmuş ve restore edilmeyi beklemektedir.

Büyük Yeni Han Eminönü

İstanbul Büyük Yeni Han

Bu han 18. Yüzyılda 3. Mustafa tarafında inşa edilmiştir. 3 katlı olan bu han zemin ve ilk katta 58, ikinci katta 57 odası mevcuttur. handa az da olsa Barok tarzını yansıtmaktadır. Dönemin başmimarı Tahir Ağa’nın eseri olduğu tahmin ediliyor. İlk yapıldığında dönemin bankerlerine hizmet eden bu han 1. dünya savaşında  işgal kuvvetlerin de merkezi oldu. Bu hanı özel kılan sebeplerden biri de Ermeni cemaatinin Başpatriklik seçimi nedeniyle, bu han içinde toplantılar yapılmıştır.

Büyük Yeni Han

Han günümüzde az sayıda dükkan bulunduruyor. Bu dükkanlar genelde hediyelik eşya, gümüşçü havlucu ve eşarpçı dükkanları bulunur. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir. Fakat Dükkan sahiplerinin dediğine göre burası uygun şekilde restore edilse daha çok ziyaretçi gelir. Bu hanın tam karşısında Sümbül han var. Bu handa tarihi bir öneme sahiptir. Yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz.

Büyük Yeni Han Nerede, Nasıl Gidilir?

İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Eminönü semtinde bulunur. Eminönü Mısır Çarşısı ana girişinden girip arka çıkışından çıkın ve cadde( Sabuncu Hanı Caddesi) bitinceye kadar dümdüz yürüyün. Cadde bitince sağa dönün 45 metre sonra han sol tarafta kalıyor.

Büyük Yeni Han İstanbul- Eminönü
Büyük Yeni Han İstanbul

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here