Caferağa Medresesi

İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur.  Bu medrese Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaşayan Babüssade ağalarından olan Cafer Ağa bizzat Mimar Sinan’a yaptıran bir medresedir. Bağımsız medrese grubuna giren bu medrese 1989 yıllında restore edilmiştir. o tarihten beri sanat alanında birçok alanda eğitim verilmeye devam etmektedir.

Caferağa Medresesi.

İstanbul Caferağa Medresesi

Bu medresede 15 dershane, sergi salonu ve bahçesi ile gidenlere kucak açmaktadır. Medrese 4 asır öncesinde olduğu gibi bugünde bir eğitim yuvası olmaya devam etmektedir. Günümüzde birçok konuda eğitim veren bir kurum olmaktadır. Burada birçok kurs vermeye devem etmektedir. Medresede bugün günübirlik el sanatları çalışmaları olduğu gibi, kuyumculuk, ebru, ney, hat, çini, resim, mozaik ve Osmanlıca gibi birçok alanda uzun süreli eğitimler alabilmek mümkündür. Bu alanlar ile ilgili kurslar verilmektedir.

Caferağa Medresesi İstanbul

Fatih Caferağa Medresesi

Buraya gelmek için ilahi bir kursa kayıtlı olmak ya da bir kursta eğitim almak gerekmiyor. Geniş bahçesinde kurulu çay bahçesinde oturup çayınızı yudumlarken burada sergilenen eserler göz gezdirebilirsiniz. Yolunuz düşerse buraya mutlaka gelmelisiniz. Burada bulunan hediyelik eşya dükkanında hediye almayı da unutmayın.

Caferağa Medresesinde sergilenen bir eser

Caferağa Medresesi Nerede?

Fatih ilçesinde bulunan Ayasofya’ya komşu olarak inşa edilmiştir.

Caferağa Medresesi Nasıl Gidilir?

Buraya gelmek için öncelikle Sultanahmet’e gelmek lazım. Avrupa Yakası’nda olanlar öncelikle Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanarak Sultanahmet Meydan’ına ulaşabilirler. Anadolu Yakası’ndan gelecek olanlar da yine Marmaray ile Sirkeci’ye, ya da deniz yolu ile Kabataş, Eminönü ya da Karaköy’e kadar gelecek olurlarsa, rahatlıkla tramvay hattına aktarma yapabilirler.

Caferağa Medresesi Avlusunda bulunan Çay bahçesi
Caferağa Medresesi Hangi Şehirde

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here