Bâb-ı Âli

Cağaloğlu Semti İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı bir semttir. Çağaloğlu semti Alemdar ve Hocapaşa mahallelerinden oluşur. Yolunuz düşerse bu semte uğramayı ihmal etmeyin.

Çağaloğlu

Bu semt bir zamanlar İstanbul’un kalbi attığı yerdi. Her köşesinde bir kitapçı görmek veya burada gazete satan çocuklara şahit olabilirdiniz. Cağaloğlu mültecilerin kocaman dünyasıydı. Tarihi bir semtti. günümüzde bu semte halla kitapçılar çarşısı bulunmaktadır.

Çağaloğlu Kitapçılar Çarşısı

Evliya Çelebi’ye göre bu semt Osmanlı Dönemi’nde Ekabir Sarayları’nın bulunduğu bir semttir. Buda saraya yakın olmasından payı büyüktür. 16. yüzyılın sonlarına doğru sadrazamlık yapan Çiğalazade Sinan Paşa’nın sarayının ve yaptırdığı hamamın bu bölgede bulunması semtin “Çiğalaoğlu” adını almasına sebep olmuştur. Çiğaloğlu zamanla halkın dilinde Çağaloğlu olarak kalmıştır. Osmanlı devleti 18. Yüzyıldan itibaren burası saraya yakın kişilerin yaşadığı bir semt olmuştur.

Çağaloğlu Yokuşu

1870 yıllından sonra burası Türk basın merkezi yeri olmuştur. 1990’lı yıllarda bu basın merkezi taşınması ile birlikte bu basın merkezi varlığını kaybetmiştir. Fakat bu basın merkezi hala izleri görülmektedir.

Çağaloğlu Nerede
Çağaloğlu Hamamı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here