Çamlıyayla

Çamlıyayla Mersin iline bağlı bir ilçedir. Çamlıyayla ilçesi Mersin il merkezine 85 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çamlıyayla İlçesi

Çamlıyayla; dağ ve ormanlar ile çevrili sakin, huzurlu, şirin bir ilçedir. İlçe çok sayıda yayla ve çam ağaçlarına sahip olduğu için Çamlıyayla ismini almıştır. İlçede tarihi ve doğal güzelliğe sahip birçok yer bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Çamlıyayla Cehennem Deresi
Çamlıyayla

Namrun Kalesi

Çamlıyayla ilçe merkezinde yer almaktadır. Yüksek bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Ortaçağ Döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Savunma amacıyla yapılan kale Hitit ve Asur Döneminde de kullanılmıştır. Günümüze bu kaleden geriye iki burç kalmıştır.

Çamlıyayla Evleri
Çamlıyayla Namrun Kalesi

Papazın Bahçesi

İlçe merkezine 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Berdan Çayının bir kolunun gözü burada bulunan çınar ağaçlarının altında akarak muhteşem bir güzellik oluşturmaktadır. Vadi içinde yemyeşil ağaçlar, şelaleler, mesire yerleri ve alabalık yetiştirme havuzları bulunmaktadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip Papazın Bahçesi Çamlıyayla ilçesinin en çok tercih edilen mesire yeridir.

Çamlıyayla Papazın Bahçesi

Çini Göl

Çamlıyayla ilçe sınırlarında yer alan Çini Göl Bolklar Dağlarında 2500 metre yükseklikte yer alan bir krater göldür. Bolklar Dağlarında yer alan buzul göllerinin en önemlisi olan Çini Göl ilçenin ve bölgenin en tanınan en güzel gölüdür. 25 bin kilometrekarelik bir alanı kaplayan Çini Göl; 100 metre derinliğe sahiptir. Çok derin olmasından dolayı halk arasında Dipsiz Göl olarak anılmaktadır. Göl lacivert bir renge sahiptir ve suyu içilebilir. Bu bölgede Çini Göl dışında irili ufaklı 9 krater göl daha bulunmaktadır. Gölün kıyısında kamp alanı bulunmaktadır.

Çamlıyayla Çini Göl

Mehribakan Mağarası

İlçe merkezine bağlı Sebil Beldesinde Yukarı Suçatı mevkiinde yer almaktadır. Dağlık ve sarp kayaklı bir bölgede yer alan mağaraya ulaşmak için orman yolu kullanılmaktadır. Zevzekdibi Mevkiinde ise Karain mağarası bulunmaktadır.

Çamlıyayla Atdağı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here