Çamoluk

Çamoluk Giresun iline bağlı bir ilçedir. Çamoluk ilçesi Giresun il merkezine 187 km uzaklıkta yer almaktadır.

Çamoluk İlçesi

Çamoluk ilçesi doğal güzelliği ve tarihi yapıları ile dikkat çekmektedir. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Avarak Kalesi

Çamoluk ilçesine bağlı Hacıahmetoğlu Köyünde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Avarak Kalesinin kim tarafından ve ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Safavilerden kaldığı tahmin edilmektedir. Günümüze bu kalenin kalıntıları kısmen ulaşmıştır.

Kaledere Kalesi

Çamoluk ilçesine bağlı Kaledere Köyünde yer almaktadır. İki vadiye hakim bir tepe üzerinde yer alan kalenin kitabesi bulunmadığından dolayı kim tarafından ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Kaledere Kalesinden günümüze içinde bulunan 50 basamaklı merdivene sahip olan su sarnıcı ve kale duvarları ulaşmıştır.

Folbaba Türbesi

Çamoluk ilçe merkezine bağlı Yuvacık Mahallesinde yer almaktadır. Folbaba Türbesi; Derviş Ali Baba Türbesi olarak da anılmaktadır. Derviş Ali Baba 400 yıl önce Mısır’dan İslam’ı yaymak amacıyla gelen Hz Ebubekir’in torunu olduğu söylenmektedir. Folbaba Türbesi yöre halkı ve ilçeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bektaş Bey Camii

Çamoluk ilçesine bağlı Sarpkaya Köyünde yer almaktadır. Osmanlı Dönemine ait olan Bektaş Bey Camii; 1816 yılında Bektaş Bey tarafından yaptırılmıştır. Tarihin derinliklerinden gelen Bektaş Bey Camii; günümüze sağlam olarak ulaşan önemli tarihi yapılardandır. Günümüzde ibadete açık olan cami tarihi mirası ile görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Çamoluk Gölpark
Çamoluk Hangi Şehirde
Çamoluk Haritası
Çamoluk Nasıl Gidilir
Çamoluk Nerede
Çamoluk

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here