Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi) Nerede, Nasıl Gidilir?

Çanakkale Şehitler Anıtı, Çanakkale il sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazının ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan bir anıttır.

Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi)

Bilindiği üzere 1915 yıllında Çanakkale’de büyük bir kahramanlık destanı yazılmıştır. Bu kahramanlık destanı tarihe altın harflerle kazındı. Kimse din, dil, ırk, yaş ve cinsiyet farkı gözetmeksizin herkes cepheye koştu. Bunu tek bir şey için yaptılar. Güzel vatanımızı düşmana yar etmediler ve Allah’ın izniyle tarih boyunca da yar olmayacaktır.

Milletimizde bulunan bu vatan sevdası ve imkan aşkı olduğu sürece değil bizden vatan ve toprak almayı ancak havalarını alırlar. O günlerde ülkemiz bıçak sırtı üstündeydi. Perişan durumda olan bir Osmanlı Devleti vardı. Osmanlı cepheleri üzerinde yürütülen 1. Dünya Savaşı tüm hızı ile devam ediyordu.

Cephelerden cephelere koşan askerlerimiz, annelerimiz ve dedelerimiz vardı. Ama hiçbir Cephe Çanakkale kadar çetin olmadı. Burada kan gövdeyi götürdü. Her bastığınız Çanakkale toprağı kan bulaştı. Burada tam olarak 253.000 Türk askeri şehadet şerbetini içmiştir. İşte bu şehit olan askerler için 1954 yıllında bir anıt yapılmaya karar verildi.

Fakat engeller çıktı. Bu tam olarak tamamlanamadı. Daha sonra halka başvuruldu. Halkta toplanan 2.386.251 liralık bağışla bu anıt 1960 yıllında inşa edildi. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan anıt 41,7 metre yükseklikte bulunur. Bu ayakların iki tanesi karaya iki tanesi ise denize bakar. Karaya bakanlar kara savaşı, denize bakanlar deniz savaşını simgeler.

Çanakkale Şehitler Anıtın yanında Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker Kabri ve Türk Şehitliği bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gidip o manevi havayı solun. O askerlerin ölmediğini o topraklarda hala dolaştığına şahit olacaksınız. Sözlerimi Büyük Şair Mehmet Akif Ersoy’un bir dizesi ile bitirmek istiyorum.

Şühedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar…
O, rükû olmasa, dünyâda eğilmez başlar,
Yaralanmış tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,
Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi) Nerede?

Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi), Çanakkale’in Eceabat ilçesine bağlı Seddülbahir köyü sınırlarında bulunur. Diğer bir deyişle Çanakkale il sınırları içindeki Gelibolu Yarımadası’nda, Çanakkale Boğazı’nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde bulunur.

Çanakkale Şehitler Anıtı (Abidesi) Nasıl Gidilir?

Buraya İstanbul, Bursa ve Çanakkale üzerinde ulaşabilirsiniz. Çanakkale üzerinde ulaşmanız için ilk önce Çanakkale’ye ulaşmanız gerekir. Merkezden  Eceabat ve Kilitbahir feribot seferleri ile, Gelibolu Yarımadası’na geçmeniz gerekiyor. Burada şahsi aracınız varsa Tabya yönünde tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Kilitbahir feribot seferine binin. Burada indikten sonra hemen sol tarafta Çanakkale Şehitler Anıtı’na giden minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here