Çankaya

Çankaya; Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Çankaya ilçesi Ankara’ya  28 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merkez ilçe olmasından dolayı Çankaya ulaşım gayet kolay sağlanmaktadır.Çankaya ilçesi Türkiye’nin nüfus bakımından en büyük ilçesidir. Çankaya ilçesinde gezilip görülmesi gereken çok sayıda yer bulunmaktadır.

Çankaya Gezilecek Yerler

Anıtkabir: Ankara’da yer alan Anıtkabir görülmesi gereken ilk yerlerdendir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarıdır. Anıtkabir Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak yeridir. Özellikle 10 Kasım ve milli bayramlarda Anıtkabir yoğun ziyaretçi akımına uğramaktadır.

Göz at ;

 1. Çankaya Gezilecek Yerler
 2. Çankaya Nerede, Nerenin İlçesi ve Hangi Bölgede Şehirde
 3. Çankaya Otelleri
 4. Çankaya Üniversitesi
 5. Ankara Gezilecek Yerler
 6. Ankara’da Gezilecek 10 Yer
 7. Ankara Gece Hayatı
 8. Ankara Nerede, Hangi Bölgede?
 9. Ankara Otelleri ve Ankara Otel Fiyatları
 10. Ankara Paintball Oyun Alanı Nerede, Nasıl Gidilir?
 11. Ankara Atatürk Evi Ve Müzesi
 12. Ankara 75.Yıl Hipodromu
 13. Ankara Etnografya Müzesi
 14. Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi
 15. Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi
 16. Ankara Devlet Mezarlığı Müzesi
 17. Ankara Çubuk Karagöl Tabiat Parkı
 18. Ankara Abidinpaşa Merkez Camii
 19. Ankara Cumhuriyet Müzesi
 20. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi
 21. Ankara Devlet Demir yolları Müzesi
 22. Ankara Pirinç Han
 23. Ankara Maltepe Camii
 24. Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi
 25. Ankara Gençlik Parkı
 26. Ankara Kalesi
 27. Ankara Harikalar Diyarı Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti
 28. Ankara Piknik Alanları Nerede, Nasıl Gidilir
 29. Kalecik Ankara
 30. Gölbaşı Ankara
 31. Ankara Ayaş Evleri
 32. Sincan Otelleri ve Sincan Otel Fiyatları
 33. Maltepe, Ankara Otelleri ve Maltepe, Ankara Otel Fiyatları

Anıtkabir içinde İstiklal Kulesi ve Hürriyet Kulesi yer almaktadır. Aslanlı yoldan yürüdükten sonra tören alanına ulaşacaksınız. Ayrıca Anıtkabir içinde Mehmetçik Kulesi, Atatürk Kitaplığı, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Müzesi, Atatürk Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi gibi bölümler yer almaktadır. Anıtkabir’in girişi ücretsizdir ve haftanın her günü saat 09:00 ile 17:00 arasın ziyarete açıktır.

Anıtkabir

Kızılay Meydanı: Ankara’nın  merkezi olarak algılanan Kızılay Meydanı Ankara ilinin en kalabalık meydanıdır. Kızılay Meydanından diğer tüm ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Şehrin en kalabalık noktası olan Kızılay Meydanı Ankara gezinizde göreceğiniz ilk yerdir.

Atakule: Çankaya ilçesinde bulunan Atakule Botanik Parkı üstünde yer almaktadır. Atakule; Ankara’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği yerlerdendir. Alışveriş merkezi olan Atakule üzerinde bulunan döner restoranlı kulesi ile dikkat çekmektedir. Atakule Ankara manzarası ile harika bir görünüm oluşturmaktadır. Atakule 1989 yılında inşaatı tamamlanmış ve açılışı döneminin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yapılmıştır. Önemli bir turizm mekanı olan Atakule’yi ziyaret edebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Kuğulu Park: Çankaya ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesinde yer almaktadır. Ankara’nın en sevilen parkı olan Kuğulu Park içinde yer alan havuzda kuğu, kaz ve ördekler bulunmaktadır. Kuğulu Park adını kurulduğu zamanlarda Viyana tarafından hediye edilen beyaz kuğulardan almaktadır.

Kuğulu Park içinde havuz dışında, çocuk oyun alanı ve kafeterya bulunmaktadır. Çok sayıda ağaç türleri bulunan yeşil tabiata sahip parkın girişinde 2006 yılında yapılan Tunalı Hilminin heykeli yer almaktadır. Harika doğası ile dikkat çeken parkta yaklaşık 24 kuş türü bulunmaktadır. Kuş sesleri arasında Kuğulu Parkta keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Güvenpark Anıtı: Çankaya ilçesinde Kızılay Meydanında bulunan Güvenpark Anıtı 1935 yılında güvenlik anıtı olarak Türk Polisine ve jandarmaya armağan olarak inşa ettirilmiştir. Ankara taşı kullanılarak yapılan anıtta Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşında birlikte olduğu arkadaşları betimlenmiştir. Ayrıca anıtta çiftçinin tarım çalışmalarını anlatan heykel kabartmaları da yer almaktadır.

Tabiat Tarihi Müzesi: Çankaya ilçesine bağlı Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarında yer almaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliği ile Maden Teknik Arama Enstitüsü’nün yapmış olduğu çalışmalar sonucunda 1968 yılında hizmete açılmıştır. Tabiat Tarihi Müzesi ülkemizin tek tabiat tarihi müzesi olma özelliğine sahiptir. Tabiat Tarihi Müzesi 3 kattan ve 5 bölümden oluşmaktadır.

Müzenin giriş katı paleontolojiye ayrılmış ve bu bölümde yaklaşık 6400 fosil sergilenmektedir. Müzenin ikinci katında mineralojik ve petrografik örnekler yer almaktadır. Müzenin üçüncü katında ise MTA’nın kuruluşundan günümüze kadar kullanmış olduğu araçlar sergilenmektedir.

Tabiat Tarihi Müzesinde bulunan Fransa tarafından hediye edilen 15 milyon yıl önce yaşayan fil iskeleti ve ABD’den satın alınan dinozor fosili müzenin en dikkat çeken parçalarıdır. Ülkemizde tek olan Tabiat Tarihi Müzesi gezinizde farklı bir deneyim elde edeceksiniz. Haftanın her günü ziyarete açık olan ve ziyareti ücretsiz olan Tabiat Tarihi Müzesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Çankaya Ankara Harita
Çankaya Haritası
Çankaya Nerede

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here