Çat Hangi Şehirde

Çat ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. İlçemize ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla gidilebilir. yada çevre il ve ilçelerden buraya direk ulaşım sağlanabilir.

Erzurum’un İlçeleri-Çat

İlçemiz yüzyıllar boyunca çeşitli akınlara maruz kalmıştır. Burada birçok devlet burada hüküm sürmüştür. İlçemiz uzun yıllar Rusların işgalinde kalmıştır. Rus işgalinden kurtarılınca bu sefer Ermenilerin işgaline girmiştir. Bu yöremizde tarih boyunca birçok insan ölmüştür. İlçemizin ilçe olana kadar geçirdiği süreçleri Kronoloji olarak anlatmaya çalışalım.

Çat-Erzurum

1937 yılında Aşağıçat Köyü ilçe Merkezi olmuş,

1939 yılında idari bağlılığı değiştirilerek Aşkale ilçesine bağlanmıştır.

1946 yılında Oyuklu mahallesi adı altında Erzurum iline bağlanmıştır.

1954 yılında ise Oyuklu Köyü Çat adı altında ilçe merkezi haline dönüştürülmüştür.

Çat Nerede

İlçemizde gezilip görülecek yerlerine bakalım.

Ülkemizin güzel ve yeşilliği ile bilinen şirin bir ilçemizdir. İnsanları merttir. Misafirperverdir. İlçemize yolunuz düştüğünde hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir ilçemizdir. İlçemiz turistik yerler için biraz sınırlı bir yer olsa da gelecekte Turizme aday bir ilçemizdir. Yeter ki biraz yatırım alabilsin. Ondan sonra kimse ilçemizin önünü tutamaz. İlçemizde yapılan Çat Barajı ilçemize renk katmıştır. Bu baraj sayesinde ilçemiz gelişiyor ve gelişmeye devam edecektir.

Çat Barajı

Sonuç olarak ilçemize yolunuz düşerse güzel insanları ile tanışın. Burada bulunan yöresel yemeklerinde tadın. Özellikle buranın Çağ Kebabı çok lezzetli olmaktadır.

Çat Hangi Şehirde

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here