PAYLAŞ
Çayırlı

Çayırlı ilçesi Tunceli ilimize bağlı 9 ilçesinden biridir. İl merkezi ile yaklaşık 114 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla yolculuk yapabilirsiniz. Yada çevre ilçelerden buraya direk giden dolmuşlar bulunur.

Erzincan’ın İlçeleri

Eski ismi ile Mans olarak bilinir. İlçemizin tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte 1071 yıllında Malazgirt zaferi ile Türklerin hakimiyetine girmiştir. Daha sonra A.selçuklular, Mengücekler, Akkoyunlular, Osmanlı, Rus, Ermenilerin hakimiyetine girmiştir. 1918 yıllında Bizim topraklara katılmıştır.  1954 yılına kadar Tercan ilçesine bağlı bir bucak iken daha sonra ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Çayırlı Hangi Şehirde

Çayırlı Gezi Rehberi

İlçemiz adı üzerinde olduğu gibi yeşilliği ile göz kamaştırmaktadır. Burada bulunan doğa ve tarihi yapıları aktarmaya çalışacağız.

Cayirli Erzincan

Yedi göller: Bu göl ilçemiz ve Erzincan ilimizin arasında bulunan Keşiş Dağların zirvesinde bulunur. Buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin muhakkak uğradığı yerdir. Gölün yanında bulunan 3500 metre yükseklikte bulunan esence tepesi ise Dağcılar için bulunmaz bir yerdir. Yedi göller bölgesine özellikle yaz mevsiminde çok muhteşem olmaktadır. Kesinlikle burayı ziyaret etmelisiniz.

Yedi Göller

Aygır Gölü: Bu göl il merkezi ile ilçe merkezi arasında uzanan keşiş dağın tepesinde bulunur. Bu göl krater gölü olup yıl içresinde birçok ziyaretçi çekmektedir. Gölümüzün muhteşem manzarası ile göz kamaştırmaktadır. Burada piknik yeri de bulunur. Yedi göllerle komşu olan bu gölümüze ziyaret etmeliyiz.

Aygır Gölü

Çayırlı Eski Cami:  İlçemizde bulunan bu cami 1692 yıllında inşa edildiği rivayet edilmektedir. Caminin Karslı Tahir Paşa tarafında inşa edildiği söylenilir. Cami kesme ve moloz taştan inşa edilmiştir. Osmanlı eseri olan bu camiyi görmelisiniz.

Sonuç olarak Doğu Anadolu da bulunan bu şirin ilçemize yolumuz düşerse mutlaka görmeye gelmelisiniz.

Çayırlı

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen, Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı giriniz