Çeşnigir Köprüsü

Bu köprü Kırıkkale İlimizin keskin ilçesinin Karakeçili ile Köprüköy arasında Kızılırmak üzerinde yapılmış tarihi bir köprüdür. Köprünün yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekte 13. Yy. olduğu tahmin edilmektedir.

Kırıkkale Çeşnigir Köprüsü

Köprünün Selçuklular dönemine ait bu köprü birkaç medeniyette ev sahipliği yapmıştır. 1402 yılında yapılan Ankara savaşında Timur ordusunun üzerinde geçildiği rivayet edilmektedir. Bu köprü zamanla yıkılıp onarılmaya ihtiyaç duyulmuştur. Yavuz Sultan Selim Doğu seferine çıkarken buraya uğrayıp köprüyü Mimar Sinan’a köprünün yeniden imar edilmesi istenilmiştir. Kapulukaya Barajı’nın faaliyete geçmesinden önce yol güzergahı üzerinde iken, daha sonra ise köprünün ayak kısımları baraj suyu içinde kalmıştır. Barajın uzunluğu ve genişliğine bakacak olursak 110 m. uzunluğunda 6 m. genişliğindeki köprü kayalık arazide sağlam temeller üzerine oturur. Kızılırmak içinde sağlam bir zemine oturabilmesi ve ayakta durabilmesi için orta bölümde belirgin bir eğim vardır

Sonuç olarak tarih eser diyebileceğimiz bu köprüye sahip çıkmalıyız. Bu şekilde tarihimizi koruyup gelecek nesillere aktarabiliriz. Ülkemizin zenginlikleriyle ne kadar övünsek az olur.

Çeşnigir Köprüsü Nerede?

Çeşnigir Köprüsü, Kırıkkale’nin  Karakeçili ilçesine bağlı Zafer Mahallesi sınırlarında bulunur. Diğer bir deyişle Keskin İlçesi, Köprüköy yakınlarında bulunmaktadır.

Çeşnigir Köprüsü Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla tabelaları takip ederek ulaşım sağlayabilirsiniz. Köprü Kırıkkale il merkezine yaklaşık 27 km uzaklıkta bulunur.

2 YORUMLAR

  1. Kesinlikle haklısınız. tarihi eserleri koruyup o şekilde evlatlarımızı bilinçlendirebiliriz. Tarih yapılar Atalarımızdan bize emanettir. onlara sahip çıkalım lütfen

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here