Çinili Köşk İstanbul

Sırça Köşk veya Sırça Saray olarak bilinen Çinili Köşk Medeniyet şehrimiz İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunur. Bu köşkte bulunan ince işçilik ve İznik çinilerinden dolayı bu ismi almıştır. Gezilmesi gereken yerlerden biridir.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Çinili Köşk

Bu köşk 1472 yıllında Fatih Sultan Mehmet tarafında inşa edilmiştir. bu köşk yazlık olarak inşa edilmiştir. Padişahlar yazın gelip burada dinlenirlerdi. Birde burada müsabakaları izlemek için Fatih Sultan Mehmet buraya gelirdi.

Çinili Köşk

Mimarı kesin belli olmayan sarayın Atik Mimar Sinan olduğu söyleniliyor. Giriş kapısındaki 14 sütunla ön tarafta bakıldığında tek kat görünür. Arka tarafında bakıldığında iki kat görünmektedir.İhtişamlı mimarisi ile göz kamaştırmaktadır.

Çinili Köşk Nerede

Çinili köşk 1953 yıllında Fatih müzesi olarak hizmete girmiştir. 1981 yıllında ise İstanbul Arkeoloji müzeleri bünyesine girmiştir. Türk İslam eserleri olduğu bilinen yaklaşık 2000 eser burada sergilenmektedir. Yolunuz düşerse buraya mutlaka gelmelisiniz.

İslami sanat eserlerinin sergilendiği iç bölümü

Nerede: Müze, Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşu’nun üzerindedir.

Nasıl Gidilir: Buraya gitmek için birçok alternatif yol vardır. Tramvay ile gelip Gülhane durağında inerek buraya yürüyebilirsiniz. Eminönü yönünden gelen otobüslerle de aynı durakta inip buraya ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saat ve Günleri: Müze yılın her günü 09.00-19.00 arası açık olmaktadır.

 Ücret: müzeye giriş ücreti 20 tl’dir.

Çinili Köşk İstanbul

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here