Çubuk Barajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ankara ili, Çubuk ilçe sınırında bulunan Çubuk Barajı, Gezilip görülmeye değer harika bir yerdir.

Çubuk ilçesinde iki tane baraj bulunmaktadır. Bunlardan biri eski olup ismi Çubuk 1 Barajı diğeri ise Çubuk 2 barajıdır. Bu iki barajı ayrı ayrı ele almak istiyorum. Şöyle ki;

Çubuk 1 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan bu baraj Cumhuriyet döneminin ilk barajıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile yapımına başlanan baraj 1936 yılında tamamlanmıştır. Bu barajın açılışı Mustafa Kemal Atatürk tarafından yapılmıştır. Çubuk 1 Barajı 1930 yılından kalma anıtlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Çubuk 2 Barajı: Çubuk ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alan Çubuk 2 Barajı; 1 Barajının suyu kirlenmesi üzerine yapılmıştır. 1961 yılında yapımına başlanan baraj 1964 yılında yapımı tamamlanmıştır. Ankara’nın su ihtiyacı Çubuk 2 Barajı ile sağlanmaktadır. Barajın çevresi ormanlık alanlar ile kaplıdır. Bu yeşil alanlar piknik alanı olarak kullanılmaktadır.

Çubuk Barajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Bu iki barajda Çubuk ilçe sınırında bulunur. Buraya ulaşmak için Çubuk ilçesine gelip burada şahsi aracınızla veya kiralık bir araçla tabelalar yardımıyla ulaşım sağlayabilirsiniz. Çubuk merkeze yakındır. Ulaşım yönünde sıkıntı çekmezsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here