Alibey(Cunda) Adası

Ege bölgemize yolunuz düştüğünüzde muhakkak uğramanız gereken bir il varsa bu Balıkesirdir. Bu ilimizin de mutlaka uğraması gereken ilçesi Ayvalıktır. Bu ilçemizden de uğramanız gereken yerlerin başında ise Cunda Adası gelir. Bu ada ile ilgili gözlem ve izlenimlerimizi siz değerli okurlarımızla aktaracağız.

Balıkesir Cunda Adası

Alibey(Cunda) Adasına Nasıl Gidilir
Alibey(Cunda) Adasına Nasıl Gidilir

Ege bölgemizde irili ufaklı 22 ada bulunmaktadır. Bu adalardan yerleşime açık tek ada Cunda Adasıdır ve aynı zamanda Bozcaada, Gökçeada, Uzun Ada’dan sonra bölgemizin 4. Büyük adasıdır.Bu adaya yolunuz düştüğünde daha varır varmaz burnunuza mis gibi kokular gelmektedir. Bu yüzden adaya Mis kokulu da denilmektedir. Sessiz sakin ve huzur dolu olan bu adanın sokaklarında gezdiğinizde çok şeye şahit olabiliyorsunuz. Türkçe gazete okuyan bir Yaşlı bir amcaya, Rumca şarkı dinleyen genç bir kıza, yan tarafta Rumca dedikodu yapan iki bayana, biraz ötede siyaseti konuşan iki Türk dayıya vb. birçok örneğe şahit olabiliyoruz. Bu ada  nüfusun çoğunluğu 1924 yıllında nüfus Mübadelesi zamanında Girit ve Midili’den göç eden Türklerden oluşmaktadır. Bu yüzden nüfusun çoğunluğu Rumca bilmektedir. Bu adanın Alibey ismi Kurtuluş savaşı yıllarında bir Türk Yarbay isime aittir. Buranın nüfusu yaz aylarında 20 bin üzerine çıkmaktadır. Özelikle emekli olan kişiler kafa dinlemek için burayı tercih etmekteler. Yaz aylarında şehrin stresinde uzaklaşıp hem kafa dinleyip hem de deniz, kum ve güneşle buluşmak istiyorsanız burası tam aradığınız yer olabilir.

Balıkesir Alibey (Cunda) Adası

Alibey(Cunda) Adası Nerede
Alibey(Cunda) Adası Nerede

Sonuç olarak yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Sokakları, manzarası, insanları, kültürleri ve etrafta kurulan lokantaları ile buraya doyamayacaksınız. Geldiğinize pişman olmayacağınız bir yerdir.

Cunda Adası Nerede?

Cunda Adası ya da diğer ismiyle Alibey Adası; Ege Bölgesi, Balıkesir ili, Ayvalık ilçesinde bulunur.

Cunda Adası Nasıl Gidilir?

Cunda Adasına ulaşmak için öncelikle Ayvalık ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Ayvalık ilçesinden yaklaşık 8 kilometre yol giderek ve Türkiye’nin ilk Boğaz Köprüsü’nden geçerek Cunda Adası’na ulaşabilirsiniz.

Cunda Otelleri ve Cunda Otel Fiyatları hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntı için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Cunda Otelleri ve Cunda Otel Fiyatları

Alibey(Cunda) Adası
Alibey(Cunda) Adası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here