Dargeçit

Dargeçit ilçesi deyince hepimizin aklına bu ilçe nerenin ilçesidir. Sorusu geliyor. Evet burası Mardin ilimizin 10 ilçesinden biridir. Mardin ilimize yaklaşık 110 km uzaklıktadır. İlçemize en yakın ilçe ise 40 km uzaklıkta bulunan Midyat ilçesidir. İlçemize gitmek için şehir merkezinden yada Midyat’tan kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Mardin’in İlçeleri

Dargeçit ilçesi tarih boyunca değişik isimlerle anılmıştır. Kher-Boran, Kfar-Boran, Kerburan, Kerboran  ilçemiz için kullanılan isimleridir. İlçemize bağlı 34 köy bulunur. ilçemiz 1987 yıllında Midyattan ayrılarak ilçe olma statüsüne kavuşmuştur.

Dargeçit Nerede

İlçemizin tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Burada ilk olarak Kürtler ve Süryaniler yaşamışlardır. Burada güçlü bir Hıristiyanlık inancı görülmüştür. Kürtler Zerdüşt dinine inanıyorlardı. Buraya gelen Süryaniler aracılığı ile Kürtlerde yavaş yavaş Hıristiyanlık inancını benimsemişlerdir. İlçeye gelen Araplar aracılığı ile Kürtler Müslümanlığı kabul etmişlerdir. Burada yaşayan Süryaniler Hrisyanlık dini üzerinde vazgeçmemişlerdir. Burada birçok kilise bulmak mümkündür. Hala günümüzde ayin yaptıkları kiliseler bulunur.

Dargeçit

Dargeçit İlçemizde Gezilecek Yerler:

Yukarıdan Bahsettiğimiz gibi ilçemizde birçok kilise bulunur. Bunların bir kısmı açık bir kısmı kapalı durumdadır. Bir kısmı da yıkılmıştır. Bunların dışında mezarlar bulunur.

Süryani Kadim Kiliseleri:

Arbaye Mor Sabo Kilisesi (Şu an yıkık durumda)

Arbaye Mor Gevargis Kilisesi (Şu an kapalı durumda)

Merkez Meryem Ana Kilisesi (Şu an kapalı durumda)

Merkez Mor Kuruyakos Kilisesi (Şu an açık durumda)

 Merkez Bethil Kilisesi (Şu an kapalı durumda)

Merkez Süryani Katolik Kilisesi (Şu an kapalı durumda)

Merkez Süryani Protestan Kilisesi (Şu an kapalı durumda)

Ermeni Kiliseleri: 1914’te Dargeçit’de Ermeni Köse Ailesi (Mala Köse)tarafından temeli atılan Ermeni Kilisesi, 1915’te başlayan Ermeni Tehciri nedeniyle inşaatı durdurulmuş ve daha sonra da inşaatına devam edilememiştir.

Ayrıca İlçemizde bulunan Mezarlıklar

Süryani Ortodoks Mezarlığı

Süryani Protestan Mezarlığı

Süryani Katolik Mezarlığı

Ermeni Mezarlığı

Kiliseler

Sonuç olarak bu şirin ilçemize yolunuz düşer mutlaka uğramalısınız. Ayrıca yukarıda yazmadığımız. Tarihi Minare Camisi ve Aşan Vadisini de gezebilirsiniz. Özellikle bahar aylarında Yaylaları bir başka olmaktadır. serin havası, soğuk suyu ve yeşilliği ile insanı büyülemektedir.

Dargeçit Minare Camisi
Aşan Vadisi
Eski Dargeçit Çarşısı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here