Demre

Demre; Antalya’ya bağlı bir ilçedir. Demre ilçesi Antalya merkezine 147 km uzaklıkta bulunmaktadır. Yemyeşil tabiatı ile dikkat çeken Demre ilçesinde çok sayıda tarihi yapıt bulunmaktadır. Demre’nin en önemli özelliği ise Noel Baba’nın buradan çıkmış olmasıdır. Demre ilçe merkezinde bulunan Noel Baba heykeli yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Bundan dolayı her yıl Demre ilçesinde Noel Baba festivalleri yapılır. Bu festivallere çok sayıda turist katılmaktadır. Demre ilçesinde görülmesi gereken yerler şunlardır:

Myra Antik Kenti: Demre ilçe merkezinde bulunmaktadır. Deniz kıyısında bulunan Myra Antik kenti kayalar içine oturtulmuş, ilginç bir yapıya sahiptir. Likya Uygarlığından kalan bu antik kente ulaşmak için merdivenleri tırmanmanız gerekecektir. Kente girdiğinizde hayran bırakacak güzelliğe sahip kayalara oyulan yapılar dikkatinizi çekecektir. Antik kentte bulunan tiyatro Likya Uygarlığının en büyük antik tiyatrosu olarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşmıştır. Günümüzde çeşitli etkinliklerde kullanılan tiyatro harka bir tarihi görüntü oluşturuyor.

St. Nicholas Kilisesi: Noel Baba Kilisesi olarak da bilinen St. Nicholas Kilisesi Demre ilçesinde bulunmaktadır. Demre’nin en çok turist alan tarihi yapısı Noel Baba Kilisesi St. Nicholas adına yapılmıştır. Demre rahibi olan St. Nicholas insanlara ve çocuklara yardım eden çok sevilen biri olarak tanınmaktadır. Özellikle denizcilere ve çocuklara çok yardım eden Rahip St. Nicholas; Noel Baba olarak anılmıştır. Günümüzde anlatılan Noel Baba efsanesindeki kişi St. Nicholas’dır. St. Nicholas ölünce yıllarca hizmet ettiği Demre ilçesine gömülmüştür. St. Nicolas mezarının yanına ona duyulan saygıdan dolayı onun ismini taşıyan bir kilise inşa edilmiştir. Zamanla harap olan kilise Bizans Döneminde yeniden onarılmıştır. Günümüzde her yıl düzenlenen Noel Baba Sempozyumu sonrasında bu kilise ziyaret ediliyor. Özellikle Hıristiyan Dünyası için önemli olan bu kilise ve avlusunda bulunan Noel Baba heykeli çok sayıda yerli ve yabancı turist almaktadır.

Sura Antik Kenti: Demre ilçe merkezine 6 km uzaklıkta bulunan Sura Köyünde yer almaktadır. Lykia Uygarlığına ait bir kenttir. Bizans Döneminde de kullanılan antik kentte Lykia Uygarlığı ve Bizans İmparatorluğuna it çok sayıda yapı bulunmaktadır. Antik kentte akrapol, nekropol (mezarlık), tapınak ve Bizans Dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca Demre ilçesinde bulunan Istlada Antik Kenti ve Kyaenai Antik Kentini de ziyaret edebilirsiniz.


Demre Gece Hayatı, Gece Eğlencesi ve Gece Mekanları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Demre Gece Hayatı

Demre Otelleri ve Demre Otel Fiyatları hakkında bilgi almak için linki tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. << Demre Otelleri ve Demre Otel Fiyatları

Demre Hangi Şehirde
Demre Haritası
Demre Nasıl Gidilir
Demre Nerede
Demre

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here