Derinkuyu İlçesi

Derinkuyu Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Derinkuyu ilçesi Nevşehir il merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Nevşehir ilinin güneyinde yer alan Derinkuyu ilçesi Niğde’ye 50 km, Aksaray’a 80 km, Kayseri’ye ise 110 km uzaklıkta bulunmaktadır. Derinkuyu ilçesi köklü bir geçmişe sahip olmasından dolayı ilçe sınırları içinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Derinkuyu Haritası
Derinkuyu İlçesi
Derinkuyu Merkez

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu ilçe merkezine 10 km uzaklıkta yer almaktadır. Kapadokya Bölgesi kolay işlenebilen tüf arazisine sahip olmasından dolayı tarihte güvenlik amacıyla yeraltı şehirleri yapılmıştır. Derinkuyu ilçesi tamamen yeraltı tünelleri ile birbirine bağlanmıştır. Oldukça büyük bir yeraltı şehridir. Temizlenip ışıklandırılarak turizme kazandırılan Derinkuyu Yeraltı şehri görülmeye değer yerlerdendir.

Derinkuyu Nerede, Nasıl Gidilir
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Aziz Theodoros Trion Kilisesi (Üzümlü Kilisesi)

İlçe merkezinde yer almaktadır. 19. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kilisenin yapılışında Selçuklu Mimarisinden etkilenmiştir. Zengin bezemelere sahiptir. Yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Üzümlü Kilisesi her yıl mayıs ayında bahar ayinlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kültür Park

İlçe merkezinde 100 bin metre karelik bir alanı kapsamaktadır. 1970 yılından beri halka hizmet vermektedir. Kültür park içinde amfi tiyatro, paten sahası, yüzme havuzu, kitaplık, çocuk bahçesi, camii, park alanı ve spor sahaları bulunmaktadır. Ağaçlar ile kaplı yeşil tabiata sahip Kültür Parkı ilçenin en önemli dinlenme yeridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here