Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası Nerede, Nasıl Gidilir

Sivas ilinin Divriği ilçesinde yer alan tarihi Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası UNESCO Dünya mirasları listesine 1985 yılında alınarak Türkiye’deki dünya mirasları listesinin bir parçası olmuştur.

Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası

Divriği Ulu Cami’nin inşasına 1228 yılında başlanmış ve 1229 yılında tamamlanmıştır. Divriği Ulu Camii Mengücekli beyi olan Ahmet Şah tarafından inşa edilmiştir. Darüşşifa ise Ahmet Şahin’in eşi ve Erzincan beyi Fahrettin Bahrem Şahın kızı olan Turan Melek tarafından cami ile aynı tarihte inşa ettirilmiştir. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası mimarı Ahlatlı Hürrem Şah`tır.

Divriği Ulu Camii kuzey ve güney doğrultuda dikdörtgen planlı olup tonozlu ve kubbeli 25 değişik bölümden meydana gelmektedir. Ulu Cami’nin hemen bitişiğinde ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde kullanılan darüşşifa bulunmaktadır. Darüşşifanın en ilgi çekici kısımlarından biri suyunun sesi ile huzur veren ve orta kısmında yer alan havuzdur. Muhteşem bir mimariye sahip olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası görülmesi gereken yerlerdendir.

Divriği Ulu Cami Nerede

Divriği Ulu Camii Sivas’ın Divriği ilçesinde yer almaktadır.

Divriği Ulu Cami Nasıl Gidilir

Divriği ilçesine otobüs ve tren ile ulaşabilirsiniz. Divriği Ulu Camiye özel aracınız ile ulaşmak için Kangal ya da Zara yollarını kullanmanız gerekmektedir.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here